Rakovina ročně zabije více než 8 milionů lidí po celé planetě. Zhruba 70 procent úmrtí způsobených touto zákeřnou nemocí připadá na rozvojové země. Je to způsobeno především nedostatkem diagnostických a léčebných prostředků. Jedním z nástrojů v boji s těmito nemocemi je šíření jaderných technologií. Právě proto se MAAE angažuje v oblasti sdílení technologií a know-how, které vedou ke snížení počtu úmrtí na tyto nemoci.

cyklotron_2_1024
Cyklotron, který jako součást PET Centra Řež v ÚJV Řež slouží k výzkumu a vývoji radiofarmak. (Zdroj: ÚJV Řež, a. s.)

Zajištění dobrého zdravotního stavu patří mezi Cíle udržitelného rozvoje OSN, které byly přijaty letos v září na zasedání v New Yorku. Mezi hlavní hrozby patří například rakovina a další civilizační choroby. Klíčovou roli v boji proti těmto nemocem často hrají diagnostické a léčebné prostředky vycházející ze znalosti jaderné medicíny, jako například radiofarmaka, radiologie a radioterapie. Ty mohou pomoci také v prevenci šíření virových onemocnění, např. eboly.

Mezi bohatými a rozvojovými státy je právě v přístupu k vyspělým diagnostickým a léčebným prostředkům na bázi jaderných technologií propastný rozdíl. Například zařízení pozitronové emisní tomografie (PET), které jsou velmi důležitým diagnostickým prostředkem pro brzké odhalení rakoviny, kardiovaskulárních chorob, ale i dalších onemocnění, jsou v rozvojových státech nedostatkovým zbožím. Spojené státy disponují 5,13 PET scannery na milion obyvatel, kdežto v jihoafrických státech tato centra s výjimkou Jihoafrické republiky zcela chybí. V kontrastu s USA je například i Chile, které disponuje 0,56 PET scannerem na milion obyvatel.

Rozšiřování jaderného know-how pomáhá řadě rozvojových států včas efektivně diagnostikovat a léčit řadu zhoubných chorob. Mezi státy, kterým nově získané technologie pomáhají, patří Vietnam. Zde je ročně diagnostikováno 125 000 nových pacientů s rakovinou a 90 000 pacientů na tuto nemoc ročně umírá. Díky programu PACT (Programme of Action for Cancer Therapy), který zaštiťuje Mezinárodní agentura pro atomovou energii OSN, však získal Vietnam potřebné vybavení, ale také školení, stáže a granty na zahraniční studium pro lékaře a studenty.

Nově nabyté jaderné vědomosti může využívat také Kuba. Zde vzniklo nové pracoviště, jehož zaměstnanci jsou schopni produkovat radiofarmaka pro léčbu i diagnózu, díky kterým je možné efektivně se vypořádat s kardiovaskulárními nemocemi a rakovinou. „Díky spolupráci s MAAE nyní disponujeme dedikovaným pracovištěm a vědomostmi, které jsou nezbytné k tomu, abychom mohli pokrýt potřeby diagnostických a terapeutických radiofarmak, které pomohou pacientům“, říká René Leyva Montaña, ředitel produkce v Isotopovém centru CENTIS.

 

Partnerstvím s jádrem lze vyhrát nejen boj s rakovinou

Jádro v současnosti pomáhá nejen v boji proti civilizačním chorobám, mezi něž patří rakovina, ale také proti epidemii eboly, která proběhla v západní Africe v minulém roce. Diagnostická technologie odvozená od jaderných technologií, známá jako reverzní transkripce polymerázové řetězové reakce (RT-PCR), usnadňuje včasné určení nemoci a pomáhá zabránit šíření této nemoci. Většina afrických států tuto technologii sice vlastní, ale nemá dostatek diagnostických souprav, přístrojů a kapacitu pro její efektivní využívání. Diagnostika pomocí technologie RT-PCR zkracuje dobu potřebnou k určení, zda se jedná o ebolu, z několika dnů na několik hodin.

Zdroj: Tisková zpráva ČNS

Česká nukleární společnost (založena v roce 1990) je dobrovolnou a neziskovou odbornou organizací. Hlavním cílem ČNS je provádět osvětu, napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky a šířit objektivní informace z oblasti mírového využívání jaderné energie. Je členem Evropské nukleární společnosti a ČSVTS.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..