Celkový instalovaný výkon indické energetiky má do roku 2025 narůst na 609 GWe, tedy na více než dvojnásobek hodnoty instalovaného výkonu indických elektráren v roce 2014, kdy dosahoval 272,8 GWe. Podle výzkumné a poradenské společnosti GlobalData mají mít na tomto nárůstu významný podíl jaderné elektrárny a obnovitelné zdroje.

The Koodankulam nuclear power project in Tamil Nadu.  20Pubsep2011
Indická jaderná elektrárna Kudankulam (zdroj: www.dailymail.co.uk)

Do roku 2025 má instalovaný výkon indických jaderných elektráren narůst na více než šestinásobek hodnoty z roku 2014, kdy bylo v Indii v provozu 5,8 GWe jaderných kapacit. V roce 2025 by tak podle očekávání měla mít Indie v provozu jaderné elektrárny o celkovém výkonu 35,2 GWe, uvedl Chiradeep Chatterjee, analytik společnosti GlobalData zaměřující se na energetiku.

„Indický strategický vývojový plán jaderné energetiky byl rozdělen do tří fází, především z důvodů omezených indických zásob uranu, které jsou již využívány současnými reaktory. Potenciál pro výrobu elektřiny z uranu pocházejícího z indických dolů se odhaduje na 10 GWe,“ vysvětlil Chatterjee.

„Nicméně Indie má obrovské zásoby thoria, což bude mít za následek postupný přesun indické jaderné energetiky k rychlým množivým reaktorům, které mohou thoriové palivo využívat. Tento přesun byl zahrnut do zmíněné třífázové energetické strategie.“

Indie v současné době provozuje jaderné reaktory o celkovém výkonu 5,8 GWe, přičemž další 1000MWe blok prochází v současné době procesem spuštění (druhý blok jaderné elektrárny Kudankulam s reaktorem VVER-1000) a pět reaktorů je nyní ve výstavbě včetně prototypu rychlého množivého reaktoru o výkonu 500 MWe.

V říjnu zdejší provozovatel jaderných elektráren – společnost Nuclear Power Corporation of India Limited (NPCIL) – uvedl, že čtyři další reaktory (dva o výkonu 700 MWe a dva o výkonu 1000 MWe) jsou připraveny ke spuštění.

Kromě růstu jaderné energetiky očekává zpráva společnosti GlobalData také významný růst obnovitelných zdrojů (s výjimkou vodních elektráren). Instalovaný výkon obnovitelných zdrojů by se oproti roku 2014, kdy dosahoval 33,1 GWe, měl do roku 2025 více než ztrojnásobit na 125,9 GWe.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..