Nedávno byly úspěšně dokončeny finální zátěžové zkoušky a následné inspekce hlavních cirkulačních čerpadel pro první reaktor AP1000 od společnosti Westinghouse čínské jaderné elektrárny San-men (piniyn: Sanmen), která je nyní ve výstavbě. První dvě ze čtyřech čerpadel pro první blok JE San-men budou z USA do Číny odeslána na konci tohoto roku.

AP1000 reactor coolant pump - 460 (Curtiss-Wright)
Hlavní cirkulační čerpadlo reaktoru AP1000 (zdroj: World Nuclear News)

Ve společném prohlášení společnosti Westinghouse, Curtiss-Wright Corporation a State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC) uvedly: „Testy dokázaly, že hlavní cirkulační čerpadla splňují konstrukční požadavky elektrárny, které jsou nezbytné k bezpečnému a spolehlivému provozu.“

Finální zátěžové zkoušky prokázaly funkčnost hlavních cirkulačních čerpadel v celém rozsahu podmínek, které budou panovat v primárním okruhu reaktoru AP1000 během provozu. Testy trvaly celkem 1600 hodin, přičemž čerpadla během nich byla podrobena šesti stům start/stop cyklům. Rozsáhlé přezkumy čínskými regulátory a detailní inspekce čerpadel po dokončení zkoušek již byly téměř dokončeny. Výrobce čerpadel – společnost Curtiss-Wright – provedl kontrolu čerpadel v elektromechanické divizi závodu v Cheswicku v Pensylvánii.

Úspěšné dokončení testů a kontrol znamená, že první dvě čerpadla pro první blok jaderné elektrárny San-men nacházející se v čínské provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang) mohou být doručena na staveniště elektrárny na konci prosince tohoto roku. Výroba a následné dodání třetího a čtvrtého čerpadla tak může probíhat podle plánů stejně jako výroba všech dalších čerpadel pro zbylých sedm reaktorů AP1000, které se staví v USA a Číně.

Viceprezident společnosti Westinghouse pro projekty nových jaderných elektráren Jeff Benjamin uvedl: „Dokončení testovacího programu hlavních cirkulačních čerpadel je obrovským milníkem při výstavbě prvního bloku s reaktorem AP1000 na světě.“ Dále pak dodal: „S dokončením této fáze jsme nyní v pozici pro provedení dalších kroků v zájmu poskytnout našim zákazníkům novou generaci čistého, bezpečného a spolehlivého zdroje elektřiny.“

„Návrh a výroba technicky náročných a sofistikovaných hlavních cirkulačních čerpadel reaktoru AP1000 probíhala v rámci těsné spolupráce,“ uvedl prezident společnost SNPTC Čung-tchang Wang (pinyin: Zhongtang Wang). „Po sedmi letech tvrdé práce čínských a amerických společností pod bedlivým dohledem a silnou podporou regulačního úřadu National Nuclear Safety Administration a úřadu National Energy Administration of China dosáhl vývoj hlavních cirkulačních čerpadel reaktoru AP1000 úspěšného konce.“

Každý reaktor AP1000 je připojen na čtyři hlavní cirkulační čerpadla, která ženou chladící vodu skrz aktivní zónu reaktoru, primární potrubí a parogenerátory. Každé z čerpadel měří na výšku téměř 7 metrů, v průměru 1,5 metru a váží 91 tun. První dvě čerpadla pro první blok JE San-men prošly původně testy již v červnu roku 2012, avšak konečné zkoušky podobných čerpadel odhalily v lednu roku 2013 potenciální kvalitativní problémy. V důsledku těchto problémů pak nechala společnost SNTPC odeslat do USA zpět tři ze čtyř doručených čerpadel na výměnu komponent, včetně oběžných kol a vodících lopatek a na opětovné otestování.

Americká společnost Westinghouse v současné době v Číně staví čtyři bloky s reaktory AP1000 – dva v jaderné elektrárně San-men v provincii Če-ťiang a dva v jaderné elektrárně Chaj-jang (pinyin: Haiyang) v provincii Šan-tung (pinyin: Shandong). Kontrakt na výrobu 16 hlavních cirkulačních čerpadel pro všechny čtyři čínské bloky AP1000 dostala společnost Curtiss-Wright v roce 2007. V současné době se očekává, že první blok jaderné elektrárny San-men vstoupí do provozu v září roku 2016.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..