Francouzská společnost Areva, ztrátový dodavatel technologií pro jaderné elektrárny, chce ve Francii zrušit 2 700 pracovních pozic. Jedná se téměř o 10 % z celkových přibližně 28 000 pracovních míst, které v zemi poskytuje. Společnost Areva tuto informaci uvedla dne 20. října po pondělní dohodě s odbory.

areva-sa
Logo společnosti (zdroj: www.vcpost.com)

Nový plán propouštění je benevolentnější, než bylo stanoveno v původním odhadu, který firma zveřejnila v květnu letošního roku. Tehdy společnost sdělila, že plánuje v celém světě propustit až 6 000 lidí, přičemž 3000 – 4000 zrušených pracovních míst mělo připadat na Francii.

Agentura Reuters uvádí, že společnost potvrdila skutečnost, že proces propouštění má být dokončen do konce roku 2017. Celosvětový počet zaměstnanců ve firmě Areva dosahuje zhruba 42 000 lidí. Společnost bude kromě počtu zaměstnanců snižovat i odměny a další pohyblivé složky platu. Na mzdových nákladech se Areva chystá ušetřit celkem 18 %.

Ve společnosti Areva vlastní 87% podíl stát. Podnik v loňském roce vykázal ztrátu ve výši 4,8 miliardy eur (130 miliard Kč) při tržbách 8,3 miliardy eur a ztrátový byl již čtvrtým rokem za sebou. Potýká se totiž s poklesem zájmu o jadernou energetiku, který se projevuje od nehody v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, která se udála v březnu 2011.

Zájem o výstavbu nových jaderných elektráren mají nyní především asijské země. Společnost Areva však musí čelit silné konkurenci ze strany čínských, jihokorejských a ruských firem. Podnik je pro Francii strategicky a politicky důležitý, neboť jaderná energie se na celkové výrobě elektřiny v zemi podílí ze 75 %. Francie tak má největší podíl jádra na celkové výrobě elektrické energie na světě.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..