Společnost Areva uvedla, že specializované plavidlo BBC Shanghai opustilo dne 15. října přístav Cherbourg ve Francii s nákladem 25 tun jaderného odpadu určeného australské organizaci Australian Nuclear Science and Technology Organisation (Ansto).

K-BBCShanghai-081205-fhh
Plavidlo BBC Shanghai (zdroj: www.boatnerd.com)

Transport obsahuje přepravní kontejner se středněaktivním odpadem a kontejner obsahující nízkoaktivní odpad. Organizace Ansto uvedla, že materiál bude uložen v zařízení Lucas Heights, dokud nebude postaveno a licencováno národní zařízení pro nakládání s radioaktivními odpady. Transport je součástí kontraktu o přepracování použitého jaderného paliva, který byl v roce 1999 podepsán mezi společností Areva a organizací Ansto. Organizace Ansto uvedla, že použité jaderné palivo bylo posláno do Francie k přepracování ve čtyřech transportech v průběhu devadesátých let a na počátku milénia. Odpady vzniklé při přepracování musí podle francouzského zákona opustit zemi do konce roku 2015.

Odpad, který vznikl v zařízení La Hague společnosti Areva, je vedlejším produktem při přepracovávaní použitého paliva z Australského výzkumného reaktoru Hifar v Lucas Heights. Transport by měl dorazit do australských vod 27. listopadu.

Greenpeace, francouzská environmentální skupina Robin des Bois a vedení strany zelených požadovali zastavení transportu. Yannick Rousselet z francouzské odnože hnutí Greenpeace řekl, že čtrnáctiletá loď by neměla být používána na přepravu jaderného odpadu. Nathalie Geismar z Robin des Bios řekla, že přístav na lodi našel „velký počet nedostatků“. Nicméně, úřady z regionu Manche, které provedly inspekci lodě, uvedly, že nenašly žádné problémy, které by mohly bránit lodi v plavbě či uvrhnout do nebezpečí posádku nebo náklad. Ředitel pro vnější vztahy společnosti Areva Bernard Monnot uvedl, že některé drobné nedostatky zjištěné při kontrole byly opraveny.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..