Dva nové čínské jaderné bloky – první blok JE Čchang-ťiang (pinyin: Changjiang) a třetí blok JE Jang-ťiang (pinyin: Yangjiang) – se přiblížily k uvedení do provozu, a to dosažením první trvalé řetězové reakce. Oba reaktory mají očekávaný začátek provozu ještě v tomto roce.

Changjiang 1 first criticality - 460 (CNNC)
Bloková dozorna JE Čchang-ťiang (zdroj: World Nuclear News)

První blok jaderné elektrárny Čchang-ťiang, která se staví na jižním ostrově provincie Chaj-nan (pinyin: Hainan), dosáhl první kritičnosti dne 12. října ve 3:39 hodin místního času, oznámila čínská společnost China National Nuclear Corporation (CNNC).

První oprávnění pro výstavbu JE Čchang-ťiang bylo uděleno čínským regulačním úřadem National Developmental and Reform Commission v červenci roku 2008. Přípravné práce v místě výstavby začaly během prosince 2008. Samotná výstavba prvního bloku začala odlitím prvního betonu, ke kterému došlo dne 25. dubna 2010, zatímco první beton pro druhý blok byl odlit dne 21. listopadu 2010.

Zakládání 121 palivových souborů do aktivní zóny prvního bloku jaderné elektrárny Čchang-ťiang – který obsahuje tlakovodní reaktor CNP-600 o výkonu 650 MWe – začalo dne 26. srpna letošního roku.

První blok JE Čchang-ťiang má podle plánů do provozu vstoupit ještě do konce roku 2015. Druhý blok elektrárny má být spuštěn v následujícím roce.

Elektrárna, jež se nachází blízko města Choj Mej Tchung (pinyin: Hoi Mei Tong) v čínské provincii Chaj-nan (pinyin: Hainan), se staví jako společný projekt společností CNNC a China Huaneng Group, a to s rozdělením akcií na 51 % a 49 %. Elektrárna bude v konečné fázi obsahovat čtyři reaktory. Její třetí a čtvrtý blok budou obsahovat buď reaktory typu CNP-650, nebo ACP-600. Výstavba obou těchto bloků má být podlé plánů zahájena v roce 2018.

Kritičnost na třetím bloku JE Jang-ťiang

První kritičnost na prvním bloku JE Čchang-ťiang bylo dosaženo pouze o den později, kdy stejného milníku dosáhl třetí blok jaderné elektrárny Jang-ťiang, kterou vlastí společnost China General Nuclear (CGN). Elektrárna se nachází v provincii Kuang-tung (pinyin: Guangdong).

Třetí blok jaderné elektrárny Jang-ťiang dosáhl první kritičnosti dne 11. října v 7:50 místního času, oznámil dne 12. října hlavní stavitel elektrárny – společnost China Nuclear Industry 23 Construction Company Limited.

Pro jadernou elektrárnu Jang-ťiang v čínské provincii Kuang-tung je podle vyjádření společnost CGN plánováno celkem šest bloků. První čtyři bloky tvoří tlakovodní reaktory typu CPR-1000 o instalovaném výkonu 1 080 MWe. Pro pátý a šestý blok je naplánován reaktor typu ACPR-1000. První blok elektrárny vstoupil do komerčního provozu v březnu letošního roku, zatímco druhý blok zahájil komerční provoz dříve v tomto měsíci.

První beton pro pátý blok byl odlit v září roku 2013, na šestém bloku následovala tato událost o tři měsíce později.

Všech šest reaktorů by mělo být v provozu do roku 2019. Celkový výkon elektrárny má dosáhnout 6 100 MWe.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..