Americký regulační úřad Nuclear Regulatory Commission (NRC) vydal společnosti Tennessee Valley Authority (TVA) čtyřicetiletou provozní licenci pro druhý blok jaderné elektrárny Watts Bar. Druhý blok je prvním blokem, který obdržel povolení k provozu od úřadu NRC od uvedení prvního bloku elektrárny v roce 1996.

thumbnailimage.img

Licence umožňuje provoz druhého bloku JE Watts Bar do 22. října 2055. Obdržení provozní licence značí konec výstavby tlakovodního reaktoru nedaleko města Spring City ve státě Tennessee. Nyní probíhají přípravy pro prvotní zavážku paliva. Společnost TVA oznámila, že blok má naplánovaný provoz od začátku roku 2016.

Společnost TVA pozastavila práci na druhém bloku JE Watts Bar v roce 1985, kdy byl blok dokončen zhruba z 55 %. Stavební povolení bloku následně rozšířila ještě před přijetím rozhodnutí o pokračování prací v roce 2007, kdy udělila kontrakt na zadávání zakázek a provedení stavebních a inženýrských prací společnosti Bechtel. Společnost TVA aktualizovala svoji žádost o provozní licenci v březnu 2009 a regulační úřad dokončil environmentální přezkum v květnu 2013.

Bill Dean, ředitel regulačního úřadu NRC, oznámil, že regulační úřad poté, co strávil během minulých osmi let více než 200 000 hodin prozkoumáváním žádosti o licenci a rozsáhlými bezpečnostními inspekcemi, je přesvědčen, že druhý blok jaderné elektrárny Watts Bar je z bezpečnostního hlediska způsobilý provozu. „Již jsme měli možnost sledovat provoz prvního bloku prostřednictvím našeho procesu Reactor Oversight Process, který se používá na všech reaktorech po celé zemi. Nyní tak můžeme do tohoto programu zahrnout i druhý blok. Pracovníci naší kanceláře Region II ve městě Atlanta zajistí, že společnost TVA splní všechny požadavky i při zavážce paliva do druhého bloku a udělá testy před tím, než blok začne vyrábět elektřinu,“ uvedl.

Vedoucí jaderný úředník ve společnosti TVA Joe Grimes sdělil, že dokončení a licencování druhého bloku JE Watts Bar byl „historickým milníkem“ pro společnost a pro jaderný průmysl. „S dokončením tohoto bloku jsme dále ustanovili jadernou energii jako klíčového hráče v energetickém portfoliu nejen společnosti TVA ale i národa, a zvýšili jsme důvěru ve společnost TVA a v jaderný průmysl,“ dodal.

Guvernér státu Tennessee Bill Haslam uvedl, že schválení provozní licence bylo „důležitým milníkem a novou kapitolou v historii Tennessee a společnosti TVA“.

První blok JE Watts Bar byl dosud poslední americký reaktor, který obdržel provozní licenci od úřadu NRC. Jaderná elektrárna Watts Bar je prvním místem, které je v souladu s novými opatřeními úřadu NRC souvisejícími s nehodou v JE Fukušima Dajiči. Opatření se týkají strategie zmírňování následků případné nehody a vybavení bazénu použitého paliva. Úřad vyžaduje po všech amerických jaderných elektrárnách realizovat kroky, které jim umožní vyrovnat se s tím, že budou bez svých stálých zdrojů elektrické energie na neurčitou dobu a dále trvá na instalaci zařízení na úpravu hladiny vody v jejich bazénech použitého paliva. Dva stálí inspektoři úřadu NRC mají za úkol denní dohled nad činnostmi v elektrárně. Další stálí inspektoři v areálu elektrárny mají na starost dohled nad spouštěcími aktivitami na druhém bloku.

Rozhodnutí o vydání licence pro druhý blok JE Watts Bar znamená, že v současné době má licenci k provozu ve Spojených státech amerických 100 komerčních jaderných reaktorů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..