Čína schválila přijetí třetinového podílu na projektu výstavby nové britské jaderné elektrárny Hinkley Point C a přijetí podílů na dalších dvou projektech nových jaderných elektráren v Británii. Konečné rozhodnutí o investici ohledně projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C má společnost EDF podle očekávání přijmou ke konci tohoto roku.

document-store-hpc
Vizualizace jaderné elektrárny Hinkley Point C (zdroj: www.edfenergy.com)

Podle dohody sjednané v průběhu druhého dne státní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchin-ka (pinyin: Xi Jinpinga) v Británii má společnost China General Nuclear (CGN) investovat do projektu společnosti EDF Energy na výstavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C 6 miliard dolarů.

Podle strategické investiční dohody, kterou společnosti podepsaly dne 21. října, bude podíl společnosti EDF na projektu dosahovat 66,5 %, zatímco podíl firmy CGN bude dosahovat zbylých 33,5 %. Společnost EDF rovněž oznámila, že má v úmyslu nabídnout podíl v projektu o hodnotě 28 miliard dolarů i dalším investorům, v každém případě si ale bude chtít nechat minimálně 50 %.

Firma CGN bude ve Velké Británii investovat prostřednictvím nově založené společnosti s názvem General Nuclear International.

Společnost EDF uvedla: „Dnešní podpis dláždí cestu pro další pokrok v projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C a stanovuje kroky k finálnímu rozhodnutí o investici.“ Před provedením finálního investičního rozhodnutí však musí být provedeno ještě několik kroků: dokončení rozsáhlé dokumentace založené na podmínkách dohodnutých s čínskými partnery; dokončení investičního plánu společnosti EDF; schválení ze strany správních rad společností EDF a CGN; a získání povolení od úřadů v Číně a Evropě.

Jaderná elektrárna Hinkley Point C se má stát první jadernou elektrárnou, která bude ve Velké Británii postavena po téměř dvacetileté pauze. Sestávat se má ze dvou bloků s reaktory typu EPR. První z nich má být do provozu uveden v roce 2025. Dohromady by měla elektrárna pokrývat kolem 7 % britské poptávky po elektrické energii.

Další spolupráce na britské jaderné energetice

Společnosti EDF a CGN se rovněž dohodly na základních požadavcích pro další spolupráci na společném rozvoji projektů nových britských jaderných elektráren Sizewell nacházející se v Suffolku a Bradwell, která se nachází v Essexu. Společnost EDF uvedla, že konečná verze podmínek spolupráce bude stanovena ještě před finálním investičním rozhodnutí o jaderné elektrárně Hinkley Point C.

EDF oznámila, že obě společnosti se dohodly na společném vývoji projektu jaderné elektrárny Sizewell C až do bodu, kdy bude moci být provedeno finální investiční rozhodnutí s cílem vybudovat a provozovat v lokalitě dva bloky s reaktory typu EPR. Během rozvojové fáze by společnost EDF měla mít v projektu podíl 80 % zatímco CGN bude mít na projektu zbylý 20% podíl.

Pro projekt nové jaderné elektrárny v lokalitě Bradwell vytvoří obě firmy společný podnik s cílem získat v rámci procesu GDA (Generic Design Assessment) souhlas místních regulačních orgánů pro britskou verzi Čínou navrženého reaktoru Hualong One. Očekává se, že v tomto projektu bude podíl společnosti CGN dosahovat 66,5 % zatímco EDF bude mít na projektu zbylých 33,5 %. Obě společnosti tak nyní mají za cíl projekt jaderné elektrárny Bradwell B přivést až k finálnímu investičnímu rozhodnutí.

V říjnu roku 2013 po podepsání memoranda o porozumění o jaderné spolupráci mezi Velkou Británií a Čínou britské ministerstvo financí potvrdilo, že čínské společnosti by se nakonec mohly stát většinovými vlastníky nových britských jaderných elektráren, přestože ze začátku v nich budou hrát pouze roli minoritních vlastníků. Ministerstvo dále poznamenalo, že jakákoliv investice kterékoliv země musí být v souladu s přísnými britskými regulačními normami.

O společnosti CGN bylo jednáno jako o možném investorovi v projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C od doby, kdy britský dodavatel plynu Centrica na počátku roku 2013 upustil od svého záměru vytvořit se společností EDF společný podnik na výstavbu nových jaderných elektráren ve Velké Británii.

V září letošního roku britská vláda oznámila podporu projektu plánované jaderné elektrárny Hinkley Point C až ve výši 3 miliard dolarů.

V článku publikovaném britským deníkem The Daily Telegraph dne 22. září generální ředitel společnosti EDF Vincent de Rivaz uvedl: „Ekonomické benefity čínských investic do našich nových jaderných elektráren budou sdíleny mezi společnosti a jejich zaměstnance po celé zemi.“ Dále pak poznamenal: „Projekt jaderné elektrárny Hinkley Point C bude největší zahraniční investicí v britské historii, přičemž při samotné výstavbě elektrárny bude vytvořeno na 25 000 nových pracovních míst. Některé z nich budou vytvořeny přímo v Somersetu, avšak většina vznikne po celém zbytku země. Celkem mají britské společnosti dostat zakázky v objemu 60 % hodnoty celého projektu elektrárny.“ Rivaz nakonec podotknul: „Projekty nových jaderných elektráren nezlepší pouze dovednosti britského průmyslu a jeho pozici, ale zároveň pomůže Velké Británii a Francii účastnit se a vyhrát důležité zakázky na světovém trhu.“

Předseda společnosti EDF Jean-Bernard Levy uvedl: „Dnešní podpis značí velký krok vpřed v rámci třicetileté spolupráce společností EDF a CGN. Naše ambiciózní projekty nových jaderných elektráren jsou silně podporovány vládami Británie, Francie i Číny a rozhodně budou přínosem pro všechny tři země.“

Předseda společnosti CGN Che Jü (pinyin: He Yu) uvedl: „Vstup na britský jaderných trh značí novou etapu pro naši společnost. Podepsaná dohoda je zároveň trojitou výhrou pro existující jadernou spolupráci mezi Čínou, Francií a Velkou Británií.“

Průmysl všech tří zemí podpis dohody uvítal. Lord John Hutton, předseda britské Asociace jaderného průmyslu (Nuclear Industry Association), uvedl: „Hinkley Ponit C bude první britskou jadernou elektrárnou vybudovanou v této generaci a zároveň se stane první britskou jadernou elektrárnou, která nebude postavena státem. Takto velký průmyslový projekt poskytne významnou vzpruhu britskému průmyslu. Díky elektrárně bude vytvořeno mnoho nových pracovních míst a mnoho důležitých příležitostí pro britský stavební a zpracovávatelský průmysl.“

Generální ředitelka Světové jaderné asociace Agneta Risingová uvedla: „Výstavba nových jaderných elektráren po celém světě je v současné době na nejvyšší úrovni za posledních 25 let. Myslím ale, že by se více zemí mělo poučit z britského příkladu a podpořit jadernou energii mezi ostatními zdroji energetického mixu, které splňují požadavky pro budoucnost. Vlády jednotlivých zemí musí jednat tak, aby zajistily, že trh podpoří nové investice do technologií, jako jsou právě jaderné elektrárny. Velká Británie nám ukazuje jednu z cest, jak toho může být dosaženo.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..