Skupina ČEZ požádala o povolení dalšího provozu pro první výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany. Stávající desetileté povolení tomuto bloku končí 31. prosince letošního roku. Žádost byla podána dne 24. září ke Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Tuto informaci sdělil dne 3. října ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. První výrobní blok je od 28. srpna plánovaně odstaven, probíhají v něm mimo jiné i kontroly zařízení. Výsledky prověrky tlakové nádoby reaktoru jsou podle mluvčího dobré. Tato prověrka je limitující pro další provoz bloku.

MV51a889_170109_3409269
Jeden z reaktorů jaderné elektrárny Dukovany (zdroj: idnes.cz)

Bezděk uvedl: „Podle aktuálně dostupných výsledků je zbytková životnost tlakové nádoby zajištěna minimálně po další desetileté období.“ Dále doplnil, že zbývající tři reaktory v ostatních třech dukovanských blocích vykazují ještě lepší výsledky. Mluvčí vysvětlil: „První blok byl do provozu uveden jako první, jeho tlaková nádoba byla zatížena provozními vlivy více než u zbývajících reaktorů.“ První výrobní blok zahájil svůj provoz v květnu 1985. Poslední čtvrtý blok byl uveden do provozu v červenci 1987.

Instalovaný výkon JE Dukovany činí přibližně 2 000 MW. Při plném provozu kryje elektrárna 20 % celkové české spotřeby elektřiny. V elektrárně zároveň probíhá odstávka druhého a třetího bloku, a to z důvodu mimořádných kontrol svárů. Tyto odstávky byly zahájeny dne 18. a 19. září. Jejich délka se odhaduje přibližně na měsíc.

Odstávka prvního výrobního bloku potrvá dva měsíce. Pracovníci mimo kontrol zařízení v tomto bloku dokončují investiční akce. Dále bude vyměněna pětina jaderného paliva. Kontrola tlakové nádoby je plánovaná v osmiletém intervalu. Kvůli této kontrole je třeba z reaktoru vyvézt do sousedního bazénu s vodou všech 349 palivových souborů, a také další zařízení. Pak je možno prověrku zahájit. Tlaková nádoba je vysoká 12 metrů, váží 215 tun a je z oceli. Prověrka probíhala týden v nepřetržitém provozu. Stěny byly zkoumány mimo jiné i ultrazvukem.

Mluvčí Bezděk dále doplnil: „V příštím týdnu budeme vyndávat takzvané svědečné vzorky, které jsou umístěny po stranách reaktoru a kontrolují se každý rok.“ Tyto vzorky jsou vyrobené ze stejného materiálu jako tlaková nádoba, v laboratořích je pak zjišťován stupeň degradace konkrétního vzorku.

Podle původního projektu měla být Jaderná elektrárna Dukovany v provozu 30 let. Skupina ČEZ má v plánu modernizacemi zařízení provoz elektrárny podstatně prodloužit. Mluvčí na závěr dodal: „V posledních deseti letech tvořily celkové investiční náklady desítky miliard korun.“ Rozhodnutí SÚJB o povolení dalšího provozu pro první výrobní blok očekává skupina ČEZ závěrem letošního roku. Podání žádosti předcházelo předání požadované dokumentace, uvedl Bezděk. Úřad bude teď vše posuzovat a může také požádat skupinu ČEZ o doplnění informací.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..