V případě, že Spojené království chce splnit takzvané energetické trilema – tedy zajistit cenově dostupné, stabilní a bezemisní dodávky elektrické energie – bude zapotřebí zásadní restrukturalizace celého britského energetického sektoru, uvádí Královská akademie průmyslu (Royal Academy of Engineering – RAE). Je velmi důležité, aby jádro zůstalo součástí tohoto systému.

image_update_a866dee8c97c8f50_1336577309_9j-4aaqsk
JE Bradwell, kde mají v budoucnu vyrůst nové čínské bloky typu Hualong One (zdroj: www.itv.com)

Dne 23. října akademie publikovala svoji studii s názvem Kritický čas pro britskou energetickou koncepci (Critical Time for UK Energy Policy), která detailně popisuje kroky, které je nyní nutné provést v zájmu zajištění bezpečných, nízkoemisních a cenově dostupných dodávek elektrické energie v horizontu patnácti a více let. Studie, která byla provedena na žádost rady premiéra pro vědu a technologie, se zaměřuje na budoucí evoluci britské energetiky v krátkodobém a střednědobém horizontu, přičemž ji shrnuje do několika scénářů.

Akademie zdůraznila, že čas na učinění zásadních rozhodnutí a investicí ke splnění britských emisních cílů se rychle krátí. „Zatím je britský energetické systém i přes zjevné problémy na dobré cestě ke splnění cílů stanovených jak vládou, tak Evropskou unií, avšak všechna snadná opatření již byla zavedena,“ píše se ve studii. Nicméně zpráva dále uvádí, že v energetickém sektoru budou další nutné akce čím dál složitější a existuje tu tak vážné riziko, že se stanovené cíle nepodaří splnit.

„Zatímco posuzování celého systémů je důležité, nejbezprostřednějším zájmem je udržet bezpečné dodávky elektrické energie a zajistit výstavbu nových kapacit,“ podotýká studie. „Dekarbonizace energetického sektoru zůstává hlavním pilířem všech důvěryhodných budoucích energetických scénářů, avšak nejistota v několika posledních letech, kdy byly dokončeny reformy energetického trhu, vyústila k vážnému nedostatku investicí v této oblasti.“

Jaderné elektrárny jsou třeba

Akademie upřesňuje: „Jaderná energie je důležitý, bezpečný, nízko-emisní zdroj základního energetického výkonu.“ Studie uvádí, že jaderná kapacita ve Velké Británii by v roce 2030 mohla dosahovat 5-15 GWe, přičemž nižší scénář by byl „velkým problémem“. Zpráva dodává: „Klíčovým včasným varováním nízkého scénáře by bylo pouze jediné oznámení konečného investičního rozhodnutí o jediné nové jaderné elektrárně do roku 2020.“

Akademie dále chválí britskou vládu za práci, kterou provedla na zahájení programu nové jaderné výstavby v zemi. Upozornila však na to, že „pokrok v programu zůstává znepokojivě pomalý a pokud výstavba nových jaderných elektráren nezačne velmi brzy, budou stabilní dodávky elektrické energie v ohrožení.“ Studie uvádí, že „nejméně tři navrhované projekty nových jaderných elektráren jsou reálné a nejméně dva z nich by měly být v plné proudu do začátku roku 2018, jen aby stihly nahradit odstavené bloky.“

Ve zprávě se píše: „Vláda byla vyzvána ke zvážení dalších alternativních energetických politik nad rámec těch dosud uvažovaných, které by mohly zvýšit instalovaný výkon jaderné energetiky. Zvláštní pozornost by se mohla soustředit na malé modulární reaktory, které jsou jednodušší na financování.“

Akademie uvedla: „Jedna věc zůstává stále stejná: Rozsah inženýrských výzev bude každopádně obrovský. Doufáme, že perspektivy, které tato studie přinesla, budou užitečné pro ty, kteří rozvíjejí a integrují energetické politiky.“

David Clarke, generální ředitel institutu Energy Technologies Institute a vedoucí expertní skupiny, která sestavila zprávu akademie, uvedl: „Aktualizace britské energetické koncepce v zájmu splnění trilema zajištění nízkoemisních, bezpečných a cenově dostupných dodávek elektrické energie je velmi náročný úkol. Splnění mezinárodních emisních cílů za rozumnou cenu vyžaduje dekarbonizaci energetiky do roku 2030 prostřednictvím mixu jaderných zdrojů, obnovitelných zdrojů, plynových elektráren a zařízení na zachycování a skladování uhlíkových emisí.

Nakonec dodal: „Nedodržení opatrného plánování energetického systému povede v nejlepším případě k obrovskému navýšení cen za elektrickou energii, nebo v horším případě k elektrickým výpadkům.“

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..