Dva belgické reaktory budou moci pokračovat v provozu až do roku 2025 poté, co belgický regulační úřad Federal Agency for Nuclear Control (FANC) rozhodl, že oba bloky mohou bezpečně fungovat déle, než byla jejich původní projektová čtyřicetiletá životnost.

Doel plant 460 (Electrabel)
Jaderná elektrárna Doel (zdroj: World Nuclear News)

Regulační úřad FANC schválil akční plán předložený provozovatelem elektrárny – společností Electrabel – v dubnu letošního roku. Plán popisuje opatření, která mají být přijata v příštím desetiletí, aby došlo k zajištění bezpečného pokračování provozu dvou tlakovodních reaktorů, každý o instalovaném výkonu 433 MWe. Plán obsahuje body týkající se modernizace zastaralých zařízení, stejně jako stanovení harmonogramu a priorit různých akcí. Předběžné schválení tento plán obdržel od regulačního úřadu už v červenci.

Jakákoliv odchylka od akčního plánu a harmonogramu musí být schválena úřadem FANC a všechny prioritní akce musí být dokončeny před tím, než reaktory budou moci zahájit dlouhodobý provoz. Společnost Electrabel musí před obnovením dlouhodobého provozu rovněž předložit souhrnnou zprávu ze svého bezpečnostního přezkumu za čtvrté desetiletí.

Zákon omezující dobu provozu belgických jaderných reaktorů na 40 let byl přijat zdejší vládou v roce 2003, avšak v červenci 2015 byla schválena změna novely, která umožnila prvním dvěma blokům JE Doel provoz na dalších 10 let – pokud regulační úřad k tomuto prodloužení provozu udělí povolení. To znamená, že první blok JE Doel by měl být z provozu vyřazen až 15. února 2025 a druhý blok následně 1. prosince 2025.

První blok JE Doel byl odstaven dne 15. února 2015, kdy vypršela jeho stávající provozní licence. Touto dobou dosáhl svého 40. výročí. Elektrárna bude moci dlouhodobý provoz obnovit, jakmile budou dokončeny prioritní činnosti uvedené v akčním plánu, sdělil úřad FANC. Tato prioritní opatření zahrnují například i ultrazvukovou kontrolu reaktorové nádoby. Kontrola reaktorové nádoby druhého bloku a další prioritní činnosti budou provedeny během letošní podzimní odstávky, uvedl regulační úřad.

V prohlášení ze dne 1. října společnost Electrabel uvedla, že s ohledem na oznámení úřadu FANC přehodnocuje své plány o provozu prvního bloku JE Doel s tím, že blok by mohl být „k dispozici“ od 15. prosince 2015. „Společnost Electrabel poznamenala, že zákon upravující ekonomické podmínky pro prodloužení provozu reaktorů na deset let v prvním a druhém bloku JE Doel musí být ještě projednán a přijat parlamentem. Podle slov společnosti bude muset vlastník elektrárny a belgická vláda uzavřít společnou dohodu o těchto podmínkách. Podle dohody, které bylo v principu dosaženo už v červenci, bude společnost Electrabel čelit v letech 2016-2025 ročnímu poplatku ve výši 20 milionů euro (543 milionů korun) za pokračování provozu obou bloků.

Ze sedmi belgických jaderných bloků mají zajištěné prodloužení provozu na desetileté období tři – první dva bloky v jaderné elektrárně Doel a první blok JE Tihange. Druhý blok JE Tihange dosáhne konce své původní čtyřicetileté životnosti v roce 2022, třetí blok JE Doel ho bude následovat v roce 2023 a čtvrtý blok JE Tihange pak v roce 2025.

Třetí blok JE Doel 3 a druhý blok JE Tihange jsou dočasně odstaveny, a to od roku 2014 z důvodu problémů týkajících se výrobních kazů v tlakových nádobách reaktorů. Tyto problémy jsou nyní v řešení.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..