Program amerického regulačního úřadu NRC na analýzu seismických rizik amerických jaderných elektráren bude dokončen dříve, než bylo původně plánováno. Důvodem dřívějšího dokončení analýz je zjištění, že hloubkové seismické studie jsou potřeba u méně jaderných elektráren, než se původně předpokládalo.

1208_24
Jednou z elektráren, která musí podstoupi hloubkové seismické studie je i JE DC Cook (zdroj: fortnightly99.rssing.com)

Všechny provozované americké jaderné elektrárny se musely podrobit přehodnocení seismických rizik jako součást opatření zavedených po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v roce 2011. Počáteční přezkum podkladů k šedesáti jaderným elektrárnám ležícím v centrální a východní části USA dokončil regulační úřad NRC v květnu roku 2014. Přezkum dalších tří jaderných lokalit ležících v geologicky komplexnějších západních regionech dokončil regulační úřad na počátku tohoto roku, kdy také stanovil 33 lokalit, u kterých bude potřeba provést další hloubkovou analýzu seismických rizik.

Nicméně poté, co regulační úřad dokončil úplný přezkum aktualizovaných bezpečnostních informací s přihlédnutím na předchozí hodnocení rizik spojených se seismicitou, došel k závěru, že u třinácti jaderných lokalit, u kterých byla seismická rizika vyhodnocena jako nízká nebo střední, nebude nutné hloubkové studie vykonávat. Následně regulátor vypracoval harmonogram pro dokončení hlubokých studií u dvaceti jaderných elektráren. Nyní se očekává, že by první studie mohly být dokončeny v tříměsíčním předstihu oproti původnímu plánu. Podle revidovaného harmonogramu mají být všechny vyžadované studie dokončeny do konce roku 2019, což je o rok dříve než se původně předpokládalo.

„Naše dodatečné přezkumy ukázaly, že hloubkové studie budou nutné u menšího počtu reaktorů,“ uvedl Bill Dean, ředitel sekce úřadu NRC pro regulaci jaderných reaktorů. „Tento závěr znamená, že se úřad NRC i jaderný průmysl může lépe zaměřit na seismologické expertízy a s nimi spojené práce u elektráren, které nejvíce potřebují dodatečné analýzy,“ dodal.

Regulační úřad rovněž přezkoumal hodnocení elektráren v zájmu zjistit, zda je nutné zavést jakákoliv předběžná opatření před tím, než budou dokončeny hloubkové studie. Nakonec však došel k závěru, že americké reaktory mohou bezpečně fungovat i v průběhu těchto studií.

První lhůta pro dokončení studie v rámci revidovaného harmonogramu je naplánovaná na březen roku 2017 pro jadernou elektrárnu Vogtle. Ve stejném roce by studie měly být dokončeny také na jaderných elektrárnách Watts Bar, Beaver Valley, Diablo Canyon, Callaway, Pilgrim a na druhém bloku JE Indian Point. Během roku 2018 by měly být studie dokončeny v jaderných elektrárnách North Anna, Peach Bottom, DC Cook, Summer, Oconnee a na třetím bloku JE Indian Point. Jako poslední by pak měly v roce 2019 přijít na řadu studie v jaderných elektrárnách Columbia, Robinson, Dresden, Catawba, Palisades, Browns Ferry, McGuire a Sequoyah.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..