S cílem ukončení obrovského nedostatku elektrické energie a stimulace ekonomiky, nastal možná správný čas na přechod k jaderné energetice, rozhodly největší africké ekonomiky.

Koebergnps
Jediná africká jaderná elektrárna Koeberg (zdroj: wikipedia.org)

Není žádným tajemstvím, že hospodářský vývoj Afriky byl potlačován nedostatkem elektřiny na celém kontinentu. Zpráva Africa Progress Report 2015 odhaduje roční ekonomickou ztrátu související s elektřinou v rozmezí 2-4 % HDP. V Ghaně a Tanzanii stojí výpadky elektřiny místní podniky až 15 % jejich tržeb.

V Africe neklidně na elektřinu čeká více než 600 milionů lidí. Jihoafrická republika sama o sobě představuje 50 % z aktuálního instalovaného výkonu 9 GW v subsaharské Africe. Podle zprávy Africa Progress Report 2015 při současném tempu elektrifikace (investicemi 8 miliard dolarů nebo 0,49 procenta HDP ročně), kontinent nedosáhne všeobecného přístupu k elektřině dříve než v roce 2080. Podle zpráva Africa Progress Report 2015 je tento závěr nepřijatelný. Afrika potřebuje investovat 55 miliard dolarů (nebo 3-4 % celkového HDP) ročně k tomu, aby se zvýšilo tempo elektrifikace a aby bylo dosaženo všeobecného přístupu k elektřině do roku 2030.

Diskuse o energetických možnostech Afriky se často zaměřují na obnovitelné zdroje energie, vodní energii a zemní plyn. Diesel, často používaný pro výrobu elektrické energie napříč Afrikou, a uhlí, široce používané v jižní Africe, v jednáních s mezinárodními organizacemi a finančními partnery nejsou upřednostňovány.

S cílem ukončení obrovského deficitu elektrické energie a stimulace ekonomiky se větší africké ekonomiky – Jihoafrická republika, Keňa a Nigérie – a menší na uran bohaté země – Namibie a Nigerie – usnesly, že nyní je možná ten správný čas k zavedení jaderné energetiky. Zájem o vlastní jadernou energetiku veřejně vyjádřily také Ghana, Senegal, Uganda a Maroko. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) uvedla, že na rozvoji jaderné energetiky bude s těmito africkými zeměmi spolupracovat prostřednictvím poskytování poradních služeb v oblasti mezinárodních osvědčených postupů a standardů. Za regulační dohled budou odpovědné jednotlivé vlády.

Jihoafrická republika ve vedení

Jihoafrická republika, v současné době jediná africká země s jadernou energetikou (Instalovaný výkon jaderné energetiky zde dosahuje 2 GWe), aktivně plánuje postavit 9,6 GW nových jaderných kapacit do roku 2030 za cenu v rozmezí 37-100 miliard dolarů. O podíl v tomto byznysu soupeří společnosti Areva, Electricite de France (EDF), China’s Guangdong Nuclear Power a Korea Electric Power Corporation (Kepco). Čína a Rusko již s Jihoafrickou republikou podepsaly memoranda o porozumění ohledně rozvoje dovedností a strategického partnerství. Čína začala školit Jihoafrický personál v oblasti provozu jaderné elektrárny.

Proces zadávání veřejných zakázek v Jihoafrické republice však již nyní čelí právní výzvě. Očekává se totiž, že společnost Westinghouse Electric Corp. vyzve jihoafrickou společnost Eskom k vyplacení odškodného ve výši 381 milionů dolarů za udělení kontraktu společnosti Areva po předchozím oznámení vítězství společnosti Westinghouse. Nicméně se zdá, že obě firmy nemají zájem o dlouhý právní boj.

Zdroj: Nuclear Friends Foundation

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..