Druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Temelín obnovil dne 22. září výrobu elektrické energie. Po jedenácti dnech tak skončila neplánovaná odstávka, která proběhla kvůli úpravě břitů olejového těsnění ložiskových stojanů turbogenerátoru nacházejících se v nejaderné části elektrárny. Plného výkonu blok dosáhl téhož dne dopoledne. Tyto informace sdělil ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták. Původně energetici předpokládali, že odstávka bude probíhat dva týdny, nakonec se ale podařilo provést úpravu v kratším čase. V provozu jsou tak nyní oba výrobní bloky jihočeské jaderné elektrárny.

SPI1b320f_temelin_rotor
Vysokotlaký díl turbíny jaderné elektrárny Temelín (zdroj: idnes.cz)

Ředitel JE Temelín Bohdan Zronek uvedl: „Při úpravách a zpětné montáži stroje rozhodují desetiny milimetrů, a tak musel dodavatel vůli mezi těsnícími břity ložiskových stojanů a rotorem turbogenerátoru opakovaně upravovat. I tak se nám podařilo připojit blok o několik dní dříve.“

Blok obnovil výrobu elektřiny dne 22. září v 3:57 hodin. K připojení k přenosové soustavě došlo, když byl reaktor na 50% výkonu. Mluvčí Sviták vysvětlil: „V takovém stavu je dostatečné množství páry pro roztočení turbíny na provozní otáčky. Poté operátoři srovnají otáčky turbíny s frekvencí v síti a v ten moment připojují turbogenerátor.“ Nejprve turbogenerátor pracuje na 25% výkonu, který je postupně navyšován se zvyšováním výkonu reaktoru. Celý proces je koordinován s provozovatelem přenosové soustavy. Plného výkonu blok dosahuje po několika hodinách od připojení k přenosové soustavě.

Druhý blok energetici odstavili v noci na 11. září, kdy ochranný systém turbíny zaznamenal zvýšené chvění. Následné kontroly odhalily malou vůli mezi těsnícími břity ložiskového stojanu a rotoru turbogenerátoru. Ředitel Zronek uvedl: „Segmenty olejových ucpávek jsme museli demontovat a odvézt k výrobci do Plzně. Ten provedl úpravu těsnících břitů i zodolnění celého segmentu. Tím chceme předejít opakování.“

Nyní, po dvou a půl týdnech, by se měla produkce JE Temelín vrátit na rekordní výkon, kterého dosáhla na počátku září. Tento výkon je o 10 % vyšší než původní projektový výkon. Přesto ale vedení elektrárny nepočítá s překonáním výrobního rekordu z roku 2012, a to kvůli neplánovaným odstávkám během letošního roku. Ředitel Zronek na závěr uvedl: „S letošními provozními výsledky nemohu být spokojen. Aktuálně vše velmi detailně vyhodnocujeme a připravujeme řešení. V této souvislosti čekají Temelín od příštího roku změny.“ V první polovině září nastala situace, kdyby byly dočasně odstaveny souběžně oba dva bloky. Během prvního dne, kdy byly oba temelínské bloky mimo provoz, proběhla také odstávka v chvaletické elektrárně. Česká republika tak musela 15 hodin dovážet elektřinu ze zahraničí.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila od začátku letošního roku 8,95 miliard kWh elektřiny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..