Během příštího týdne proběhne v Jaderné elektrárně Temelín cvičení záchranářů, samospráv a dalších úřadů, které bude simulovat jadernou havárii. Tuto informaci sdělila ČTK dne 16. září mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Účelem cvičení je prověření komunikace mezi jednotlivými složkami a obyvateli zasažené oblasti, a také činností v terénu – konkrétně například evakuace a uzávěrů silnic.

temelin_cviceni_5_denik-380
Cvičení v JE Temelín (zdroj: denik.cz)

Mluvčí Zaoralová uvedla: „Během noci z 21. na 22. září 2015 dochází v Jaderné elektrárně Temelín k simulované sérii poruch a selhání bezpečnostních systémů. Hrozí únik radioaktivity do životního prostředí. Po zhodnocení stavu v ranních hodinách směnový inženýr elektrárny klasifikuje situaci jako mimořádnou událost druhého stupně. Tento stav je startem pro zahájení cvičení Zóna 2015.“

Cvičení v jižních Čechách se bude konat ve dnech 22. až 24. září. Soustředěno bude především na prověření komunikace úřadů a složek záchranného systému, dále na aktuálnost havarijních plánů a také na informování veřejnosti. Součástí havarijního cvičení budou ochranná opatření, mezi která patří například varování a ukrytí obyvatel, evakuace, léčebné postupy proti nemoci z ozáření a dekontaminace.

Mluvčí hasičů dále doplnila: „Cvičení je koncipováno jako štábní, ale v rámci Jihočeského kraje budou některé činnosti procvičeny i prakticky.“ Účastníci simulace si prakticky vyzkouší mimo jiné zasedání krajského krizového štábu, evakuaci obyvatel či činnost policejní hlídky během uzavírky silnice vedoucí k temelínské elektrárně.

Cvičení se zúčastní mnoho aktérů: hasiči, policie, armáda, Úřad vlády, prezidentská kancelář, Státní úřad pro jadernou bezpečnost, Český hydrometeorologický ústav, Správa státních hmotných rezerv, Krajský úřad Jihočeského kraje a provozovatel Jaderné elektrárny Temelín – skupina ČEZ. Do simulace havárie bude zapojeno celkem devět ministerstev.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..