Dne 19. září během časného rána přestal třetí blok Jaderné elektrárny Dukovany dodávat elektrickou energii do sítě. ČTK sdělil tuto informaci mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Na druhém bloku dukovanské elektrárny probíhá mimořádná odstávka už od pátku. Oba bloky byly odstaveny kvůli kontrole svárů, která potrvá několik týdnů. Další ze čtyř bloků JE Dukovany je mimo provoz už od konce srpna, a to z důvodu pravidelné údržby. Dodávky elektřiny z elektrárny jsou tak ode dneška čtvrtinové.

crop-342739-p201209100420601
Jaderná elektrárna Dukovany (zdroj: tyden.cz)

Energetici začali snižovat výkon třetího bloku v pátek kolem 22. hodiny. Mluvčí Bezděk uvedl: „Kolem půlnoci jsme odfázovali první a dnes krátce před 03:30 i druhou turbínu.“ Po odstavení je nutné ponechat oba bloky během dvou dní vychladit. Poté budou zahájeny přípravy na rentgenové zkoušky, kvůli kterým bude z potrubí odstraněna izolace a vypuštěna voda. Energetici budou pořizovat nové rentgenové snímky svárových spojů jak v jaderné, tak v nejaderné části obou výrobních bloků. Ukázalo se, že některé starší rentgenové snímky nejsou dobře čitelné, proto je podle mluvčího Bezděka třeba sváry zkontrolovat.

Obě neplánované odstávky budou probíhat několik týdnu, zatím se odhaduje, že nejméně čtyři. Délka odstávek bude upřesněna skupinou ČEZ během následujících dnů. Elektrárna se nyní podle slov mluvčího elektrárny domlouvá s dodavatelskými firmami.

Výkon Jaderné elektrárny Dukovany činí 2 000 MW, svou produkcí pokrývá 20 % celkové spotřeby elektrické energie v Česku. Zároveň je mimo provoz i jeden z bloků Jaderné elektrárny Temelín. Podle čtvrtečního vyjádření společnosti ČEZ tak bude v ČR chybět více než polovina výrobních kapacit jaderných elektráren. Dále společnost ČEZ sdělila, že se domnívá, že nedostatek elektřiny v České republice nehrozí, neboť odstavené bloky JE Dukovany budou nahrazeny najetím dalších zdrojů. Provozovatel přenosové soustavy ČEPS uvedl, že provoz české přenosové soustavy nebude mimořádnou odstávkou dukovanské elektrárny ovlivněn.

První výrobní blok JE Dukovany byl odstaven koncem srpna v souladu s ročním harmonogramem. Očekává se, že výroba elektřiny bude na tomto bloku obnovena 26. října.

Skupina ČEZ potřebuje v letošním roce získat nové povolení pro provoz prvního dukovanského bloku. Novou licenci pro provoz druhého bloku je třeba získat do konce příštího roku. Zbývajícím dvěma blokům vyprší současné povolení k provozu 31. prosince 2017.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..