Celosvětový jaderný průmysl by měl usilovat o dosažení 25% podílu světové výroby elektrické energie do roku 2050, sdělila dne 10. září Agneta Risingová, generální ředitelka Světové jaderné asociace (World Nuclear Association). Aby tohoto cíle jaderný průmysl mohl dosáhnout, bude potřeba přidat 1 000 GWe nové výrobní kapacity.

_mg_0879
Generální ředitelka WNA Agneta Risingová (zdroj: Nuclear Engineering International)

Ve své úvodní řeči k delegátům na výročním sympóziu asociace, které se konalo v Londýně během minulého týdne, generální ředitelka Risingová poznamenala, že existují politické a regulační překážky, které je nutné k dosažní tohoto cíle překonat, přičemž průmysl by mohl objevit více způsobů ke snížení nákladů. „Každopádně máme cíl,“ dodala.

Klíčem k dosažení našeho cíle je zaměřit se na novou iniciativu asociace Harmony. Pokud chceme do roku 2050 dosáhnout 25% podílů jaderné energetiky na světové produkci elektřiny, musí být jaderný průmysl schopný přidat 50 GWe kapacit mezi lety 2015 a 2020, dalších 125 GWe mezi roky 2020-2025 a 825 GWe v letech 2025-2050, zdůraznila Risingová.

Dvě třetiny světové populace žije v zemích využívajících jadernou energii, která má v současnosti 11% podíl na celosvětové výrobě elektřiny. Jaderný průmysl je nyní na stejné úrovni, co se týče výstavby nových reaktorů, na které byl před 25 lety, oznámila generální ředitelka Rising. „Ale upřímně řečeno to zdaleka nestačí.“

Rychlost připojení nových jaderných kapacit v roce 1984 byla 31 GWe ročně, ale v roce 2014 to bylo pouze 5 GWe ročně, uvedla dále.

Podle dvou stupňového scénáře (2 Degree Scenario – 2DS) od Mezinárodní energetické agentury (International Energy Agency – IEA) „je zapotřebí, aby jádro poskytlo (jednotlivě) v roce 2050 největší příspěvek do celosvětové poptávky po elektřině,“ oznámila generální ředitelka Risingová. To znamená, že svůj stávající podíl „musí jaderná energetika více než zdvojnásobit“.

Generální ředitelka Risingová se odkazovala na zprávu s názvem Energetické technologické perspektivy 2015 (Energy Technology Perspectives 2015) od v Paříži sídlící agentury IEA, která argumentuje tím, že přeměna na čistou energii pokračuje na úrovni značně nedostačující k tomu, aby byl omezen globální nárůst teploty na méně než 2 °C. Podle scénáře 2DS, musí být přidáno do roku 2050 každý rok přibližně 22 GWe nových jaderných kapacit.

„Jádro umožňuje rychlou a trvající dekarbonizaci,“ sdělila generální ředitelka Risingová.

K dosažení cíle v podobě 1 000 GWe nových jaderných kapacit v roce 2050 nastínila Světová jaderná asociace ve své iniciativě Harmony tři cesty: stejné podmínky pro jadernou energetiku mezi zdroji výroby elektřiny, harmonizovaný regulační proces a efektní bezpečnostní paradigma. K jejich dosažení musí průmysl čelit výzvám neregulovaného trhu a daním pro jadernou energetiku, vysokým kapitálovým investicím, nákladům na distribuční soustavy a dotacím na alternativní zdroje elektrické energie. Je rovněž třeba usilovat o to, aby jaderná energetika byla uznána jako nízkouhlíkový výrobce elektřiny.

S odvoláním se na výhody jaderné energetiky v podobě snížení emisí skleníkových plynů a znečištění ovzduší způsobené fosilními palivy, generální ředitelka Risingová uvedla: „Je naprosto nezbytné, aby byly eliminovány emise a aby výroba elektrické energie do konce tohoto století nepoškozovala zdraví lidí.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..