Švédská společnost Svensk Kärnbränslehantering AB (SKB), která se zaměřuje na nakládání s radioaktivním odpadem a jeho ukládání, plánuje dokončit licenční program pro hlubinné úložiště použitého jaderného paliva ve Forsmarku, aby mohla v roce 2019 začít jeho stavba, uvedl švédský regulační úřad Swedish Radiation Safety Authority (Strålsäkerhetsmyndigheten, SSM). Do té doby musí společnost SKB získat přezkumy své žádosti od regulačního úřadu SSM a soudu pro životní prostředí ve Stockholmu. Do začátku výstavby je pak ještě potřeba získat rozhodnutí švédské vlády a dokončit předběžnou bezpečnostní analýzu projektu. Pokud by vše šlo podle plánů, výstavba úložiště by mohla být dokončena do roku 2028, přičemž následně by začal zkušební provoz. Komerční provoz úložiště je pak plánován od roku 2030.

129
Vizualizace 66 kilometrové sítě tunelů úložiště (zdroj: nuclearfriendsfoundation.com)

Plán společnosti SKB, který předtím musela schválit švédská vláda, uvedl ve své zprávě o národních plánech pro nakládání s radioaktivním odpadem regulační úřad SSM. Dne 20. srpna pak regulační úřad předložil tuto zprávu Evropské komisi. Zpráva pokrývá široké spektrum témat z této oblasti: vytvoření odpadu, jeho správu, úpravu, dopravu, skladování v meziskladu, konečné uložení a ostatní jaderný odpad ve Švédsku. Podle směrnice Evropské unie o radioaktivních odpadech z roku 2011 musely všechny členské státy předložit své plány na nakládání s radioaktivním odpadem k Evropské komisi do 23. srpna letošního roku.

V červnu regulační úřad prohlásil, že podle svého předběžného přezkumu žádosti, společnost SKB již splnila několik regulačních požadavků na úložiště. Další předběžná stanoviska plánuje regulační úřad SSM zveřejnit ještě v průběhu tohoto roku, přičemž finální hodnocení žádosti bude zveřejněno v roce 2017.

Kromě úložiště plánuje společnost SKB také výstavbu závodu na zapouzdření použitého jaderného paliva s názvem Clink v lokalitě Oskarshamn na jihovýchodě Švédska, uvádí zpráva regulačního úřadu SSM. Závod Clink má podle plánu obdržet potřebná povolení v roce 2021, kdy má začít jeho výstavba. Do provozu má být závod uveden v roce 2029, tedy ve stejnou dobu jako trvalé úložiště použitého jaderného paliva ve Forsmarku. Do té doby bude Švédsko skladovat použité jaderné palivo v meziskladu společnosti SKB v lokalitě Oskarshamn s názvem Clab, který byl do provozu uveden v roce 1985. Závod Clink má stát hned vedle meziskladu Clab.

Zpráva také uvádí, že pokud budou ve Švédsku postaveny nové reaktory třetí generace, budou muset být postaveny také další mezisklady a závody na zapouzdřování použitého jaderného paliva. Fyzické rozdíly v palivových článcích a vyšší vyhoření paliva by vyžadovalo uskladnění použitého jaderného paliva z těchto bloků v meziskladech po dobu 60 let, zatímco u použitého paliva z druhé generace jaderných reaktorů byla tato doba stanovena na 40-50 let. Tento fakt spolu s delší provozní životností nových reaktorů znamená, že mezisklady a závody na zapouzdření použitého jaderného paliva budou nutné i po roce 2100.

Případná potřeba budoucí výstavby dalšího trvalého úložiště použitého jaderného paliva bude přezkoumána v pozdějších fázích, přičemž bude záležet na kapacitě úložiště, které má být postaveno v lokalitě Forsmark, uvádí zpráva úřadu SSM. Z hlediska bezpečnosti a ekonomiky je však již nyní jasné, že případné další úložiště bude výhodnější postavit v blízkosti toho plánovaného.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..