Ačkoliv se spoluvlastníci švédské jaderné elektrárny Ringhals – společnosti Vattenfall a EOn – ještě nedohodli na předčasném odstavení prvního a druhého bloku, majoritní vlastník elektrárny – společnost Vattenfall – uvedl, že omezí investice do těchto bloků. Toto rozhodnutí v praxi znamená, že bloky budou moci zůstat v provozu pouze do roku 2020.

Ringhals
JE Ringhals (zdroj: wikipedia.org)

V dubnu společnost Vattenfall – která vlastní v JE Ringhals podíl o velikosti 70,4 % – oznámila, že kvůli klesajícím ziskům a zvýšeným nákladům informovala společnost EOn o svém rozhodnutí odstavit první a druhý blok jaderné elektrárny Ringhals v letech 2018-2020, což je o 5-7 let dříve než se původně plánovalo. Tehdy společnost Vattenfall uvedla, že konečné rozhodnutí o trvalém předčasném vyřazení reaktorů z provozu, musí být vykonáno ze strany představenstva elektrárny Ringhals a vyžaduje souhlas spoluvlastníka – společnosti EOn.

Dne 4. září společnost Vattenfall oznámila, že od té doby proběhla jednání se společností EOn o předčasném odstavení bloků, ale nepodařilo se dosáhnout společné dohody.

Nicméně Torbjörn Wahlborg, vedoucí výroby elektrické energie ve společnosti Vattenfall a předseda představenstva Ringhals AB, uvedl: „Tržní podmínky a vliv vysoké daně z výstupu jsou pro nás výzvou k omezení investic do prvních dvou bloků JE Ringhals. Rozhodnutí o investici, která měla počkat, dokud probíhala jednání se společností EOn, nebude podléhat přezkumu.“ Také dodal: „Rozhodli jsme se také ukončit probíhající investiční projekty, které měly být uskutečňovány od roku 2017.“

„Očividně bych si přál, abychom nemuseli přijmout rozhodnutí o omezení investic,“ prohlásil Wahlborg. Dále poznamenal, že první a druhý blok JE Ringhals byly nedávno inovovány a modernizovány v souladu s novými bezpečnostními požadavky, však dodal: „Situace na trhu nám nedává prostor pro pokračování v investicích, které budou nezbytné v budoucnosti.“ Na závěr zdůraznil, že investiční plány pro třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Ringhals nebudou nijak ovlivněny.

Ředitelka jaderné elektrárny Ringhals Eva Halldén uvedla: „Podle naší analýzy rozhodnutí rady mohou zůstat za současných podmínek první dva bloky JE Ringhals v provozu až do roku 2020, dále však nikoliv.“

Dále sdělila: „Je samozřejmé, že je pro mě jakožto ředitelku obtížné, ale nezbytné přijmout tyto fakty na základě rozhodnutí správní rady, aby byly omezeny další investice. Zároveň ale teď máme k dispozici jasný harmonogram, který nám pomůže správně plánovat a dimenzovat probíhající operace.“

První blok jaderné elektrárny Ringhals obsahuje varný reaktor (boiling water reactor – BWR) o instalovaném výkonu 878 MWe. Blok byl spuštěn v roce 1976 a jeho původní provozní životnost byla plánována do roku 2026. Do druhého bloku elektrárny byl instalován tlakovodní reaktor (pressurized water reactor – PWR) o výkonu 807 MWe, který byl do provozu uveden v roce 1975. Jeho vyřazení z provozu bylo původně naplánováno na rok 2025. Třetí a čtvrtý blok JE Ringhals obsahují větší tlakovodní reaktory, které začaly fungovat na počátku osmdesátých let minulého století.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..