Francouzská společnost EDF odložila datum spuštění stavěného bloku s reaktorem typu EPR ve francouzské jaderné elektrárně Flamanville o další rok. Odhadovaná cena elektrárny je nyní trojnásobná oproti původním odhadům.

Flamanville construction site - July 2015 - 460 (EDF)
Obrázek staveniště třetího bloku jaderné elektrárny Flamanville z července letošního roku (zdroj: World Nuclear News)

Na bloku bylo dokončeno zhruba 98 % hlavních stavebních činností, namontováno je již také zhruba 60 % elektromechanických zařízení, uvedla společnost EDF ve svém prohlášení ze 3. září letošního roku. Přesto však bylo nutné, aby společnost a její partneři vypracovali na dokončení bloku o výkonu 1630 MWe nový časový harmonogram.

Nový časový harmonogram stanovuje tři klíčové milníky, uvedla společnost EDF. Dokončení instalace primárního okruhu elektrárny je nyní stanoveno na první čtvrtletí příštího roku, zatímco výkonnostní testy systému začnou o rok později poté, co bude dokončena instalace veškerého elektromechanického zařízení bloku. Založení paliva do reaktoru a jeho následné spuštění se nyní očekává v posledním čtvrtletí roku 2018. Podle předchozího plánu měl blok vstoupit do provozu na konci roku 2017.

Mezitím společnost EDF uvedla, že celkové náklady na projekt se nyní odhadují na 10,5 miliardy eur, což představuje výrazné navýšení oproti předchozímu odhadu z prosince roku 2012, který činil 8 miliard eur.

Výstavba bloku s reaktorem typu EPR v jaderné elektrárně Flamanville nacházející se v Normandii na severu Francie začala v roce 2007. Kromě nově stavěného bloku se v elektrárně nachází ještě dva tlakovodní reaktory jiné konstrukce v komerčním provozu. Podle původního plánů měly náklady na projekt dosahovat 3,3 miliard eur (v cenách z roku 2005 – tedy bez započtení inflace), přičemž reaktor měl vstoupit do komerčního provozu v roce 2013. Od té doby se harmonogram projektu i celkové náklady několikrát revidovaly. Kopule reaktorové budovy byla na své místo instalována v polovině roku 2013, zatímco reaktorová nádoba bloku byla usazena v lednu roku 2014. Žádost o povolení pro spuštění třetího bloku jaderné elektrárny Flamanville společnost EDF předložila k francouzskému regulačnímu úřadu dříve v tomto roce.

V projektu byla nedávno zavedena nová organizační struktura, která by měla zlepšit řízení prací na staveništi elektrárny až do doby uvedení bloku do provozu, prohlásila společnost EDF. Tato nová organizační struktura je zaměřena na zjednodušení hlášení o stavbě přímo k senior výkonnému viceprezidentovi společnosti EDF Xavier Ursatu, který má na starost nové jaderné projekty a inženýrské práce, a k předsedovi a generálnímu řediteli společnosti EDF Jeanu-Bernardu Lévovi. S klíčovými dodavateli stavby byly rovněž dohodnuty nové smluvní rámce, poznamenala společnost EDF.

Generální ředitel firmy EDF Lévy uvedl: „Osobně jsem detailně přezkoumal projekt bloku s reaktorem typu EPR v jaderné elektrárně Flamanville a nyní jsem absolutně přesvědčen, že projekt bude úspěšný. Projekt je prioritou pro společnost EDF a má rozhodující význam i pro francouzský jaderný průmysl a jeho úspěchy na mezinárodní úrovni. Naše týmy a naši partneři, především pak společnost Areva, tvrdě pracují na dokončení projektu v souladu s nejpřísnějšími jadernými a průmyslovými bezpečnostními standardy.“

Dále pak dodal: „Všechny zkušenosti získané při stavbě třetího bloku jaderné elektrárny Flamanville budou neocenitelné při výstavbě dalších jaderných projektů s reaktory typu EPR, jako je například jaderná elektrárna Hinkley Point C ve Velké Británii.“

Další reaktory EPR jsou stavěny ještě ve třetím bloku finské jaderné elektrárny Olkiluoto a v prvních dvou blocích čínské jaderné elektrárny Tchaj-šan (pinyin: Taishan). Třetí blok finské jaderné elektrárny Olkiluoto se staví od roku 2005 a od té doby muselo být datum uvedení bloku do provozu několikrát revidováno. Dokončení tohoto bloku se nyní očekává v roce 2018. První blok čínské jaderné elektrárny Tchaj-šan se staví od roku 2009, přičemž jeho uvedení do provozu se očekává v roce 2016. Druhý blok elektrárny má být spuštěn o rok později. Další dva bloky s reaktory typu EPR jsou plánovány v jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Velké Británii.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..