Největší německá energetická společnost E.ON zrušila svoje plány na oddělení aktivit v oblasti jaderné energetiky do samostatného podniku. Agentura Reuters uvedla, že akcie společnosti na zprávu reagovaly poklesem vyšším než pět procent, jedná se tedy o nejnižší hodnotu za posledních 20 let. Společnost E.ON rovněž varovala, že pokles cen komodit způsobí nutné zaúčtování mimořádné opravné položky a za celý rok bude zřejmě vykázána čistá ztráta.

showimage.ashx
Německá jaderná elektárna Grohnde v Dolním Sasku společnosti E.ON má být odstavena v roce 2021 (zdroj: www.hazardexonthenet.net)

Koncem loňského roku společnost E.ON oznámila skutečnost, že má od roku 2016 v plánu oddělit svoje aktivity v oblasti konvenční výroby elektřiny, tedy včetně jaderných elektráren, a obchody s energií, zemním plynem a ropou pod novou skupinu nazvanou Uniper. Společnosti tak měly zůstat aktivity v oblasti sítí a obnovitelných zdrojů elektrické energie. Kritici však společnost E.ON vinili, že chce pomocí nové skupiny Uniper vytvořit jistou „špatnou banku“, aby se vyhnula odpovědnosti za dědictví jaderného průmyslu. Na tyto informace upozornila agentura DPA.

Podle nového vyjádření společnosti E.ON nemá oddělení aktivit vzhledem k plánovaným regulačním změnám smysl. Minulý týden navrhl Berlín nový zákon, který by měl bránit společnostem vyhnout se odpovědnosti za závazky spojené s uzavřením jaderných elektráren prostřednictvím firemní restrukturalizace. K tomuto kroku došlo v důsledku návrhu energetických firem jako je společnost E.ON, které měly v úmyslu oddělit svůj jaderný majetek, protože se chtěly zbavit mimořádných nákladů, které činí celkem téměř 40 miliard euro (1,1 bilionu korun). Tato suma bude potřebná k vyřazení jaderných elektráren z provozu. V roce 2022 má být uzavřena poslední jaderná elektrárna v Německu, německá vláda rozhodla o ukončení výroby elektrické energie prostřednictvím jaderných elektráren v důsledku havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči.

Společnost E.ON provozuje v současné době v Německu tři jaderné elektrárny, v dalších třech vlastní menšinové podíly. Jaderné elektrárny společnosti se podílí na celkové firemní výrobě elektřiny z 8 %.

Společnost E.ON současně varovala, že vykáže čistou ztrátu za celý letošní rok, která byla způsobena odpisy hodnoty majetku ve výši devět miliard euro ve třetím čtvrtletí, jež způsobil pokles cen komodit a regulační opatření. Výhled zisku před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA), který se mají pohybovat kolem 7-7,6 miliardy euro (189,3-205,5 miliardy korun), ponechala společnost beze změny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..