Přinášíme Vám další blogový příspěvek, který se tentokrát věnuje rychlým sodíkem chlazeným reaktorům. V článku je pojednáno o principu, výhodách, nevýhodách a příkladech těchto reaktorů. Uvádíme zde jen část statě, celý článek je k dispozici na adrese: http://pavelsuk.blog.idnes.cz/c/476919/sodikem-chlazene-reaktory-a-jejich-zapadni-modely.html?ref=viacrubrika

Nahradí rychlé reaktory stávající lehkovodní? Začne svět využívat vyhořelé jaderné palivo k výrobě nového paliva? Rychlé reaktory jsou bezpochyby jednou z možností výroby energie pro budoucnost.
Úvod
Na světě je pouze 0,7 % uranu 235, který je vhodný do tepelných reaktorů (využívající zpomalené neutrony). Uran do těchto modelů elektráren se navíc obohacuje přibližně na 4 %. Následující článek je proto věnován rychlým reaktorům, které pracují na odlišném principu než energetické reaktory a dokáží energeticky využít daleko širší spektrum látek.
Rychlý množivý reaktor, jinak také reaktor FBR (Fast Breeder Reactor) je reaktor, který využívá rychlých neutronů. V klasickém tepelném reaktoru jsou využívány neutrony s maximální energií 0,5 eV, které jsou nazývány jako tepelné. Neutrony, které vylétají z jádra, ale dosahují energie 2 MeV, a protože zjednodušeně řečeno je energií elektronu určena jeho rychlost, říká se těmto reaktorům rychlé.
V klasických reaktorech se setkáváme s pojmem moderátor. Moderátor je látka, zpomalující neutrony, v našich energetických reaktorech (Dukovany, Temelín) je to voda. Neutrony se zpomalují kvůli zvyšování pravděpodobnosti srážky a štěpení při snižování energie neutronu. To je dáno takzvaným účinným průřezem štěpení. Zde také odlišujeme dva druhy materiálů a to štěpné a štěpitelné. Štěpitelné jsou takové nuklidy, které podléhají interakci při jakékoliv energii, štěpné nuklidy jsou takové, které lze štěpit pouze vysokou energií.
Mezi štěpné řadíme například 238U, 232Th
Mezi štěpitelné řadíme 235U, 239Pu
Celý článek najdete na adrese http://pavelsuk.blog.idnes.cz/c/476919/sodikem-chlazene-reaktory-a-jejich-zapadni-modely.html?ref=viacrubrika