Finanční škrty v objemu 60 % sice umožní pokračování vývoje technologií na obohacování uranu v rámci projektu American Centrifuge v laboratořích Oak Ridge, ale nebudou již podporovány probíhající operace centrifug v Piketonu, oznámila společnost Centrus Energy dne 11. září.

Rows of centrifuge units used in DOE project to develop gas centrifuge technology to enrich uranium w. fissionable U-235 for use in nuclear reactors.  (Photo by Time Life Pictures/Department Of Energy (DOE)/Time Life Pictures/Getty Images)
Kaskáda centrifug (zdroj: swampland.time.com)

Laboratoře Oak Ridge National Laboratory (ORNL) vlastněné americkým Ministerstvem energetiky (Department of Energy – DOE) informovaly společnost Centrus – vytvořenou v minulém roce restrukturalizací společnosti USEC – že s ní mají v úmyslu prodloužit smlouvu na demonstrační projekt programu American Centrifuge, ale na nižší úrovni. Podle dohody American Centrifuge Technology Demonstration and Operations Agreement (ACTDO) podepsané v květnu 2014 působí společnost Centrus jako dodavatel pro laboratoře ORNL, které vykonávají „výzkum, vývoj a demonstraci“ technologií.

S příjmy z dohody ACTDO, společnost Centrus provozovala kaskádu odstředivek v Piketonu v Ohiu, „aby prokázala dlouhodobou výkonnost a spolehlivost strojů za skutečných provozních podmínek.“

Nová smlouva se bude vztahovat na období od 1. října 2015 do 30. září 2016, a to s možností dalšího rozšíření. Financování bude sníženo zhruba o 60 % na 35 milionů dolarů za rok a rozsah činností bude omezen na rozvoj v laboratořích Oak Ridge v Tennessee. Podpora operací centrifug v Piketonu již nebude dále pokračovat.

V současnosti společnost Centrus v Piketonu zaměstnává 280 zaměstnanců (techniků i jiných). Společnost sdělila, že pro zařízení v Ohiu bude nyní muset vyhodnotit další možnosti. Nicméně společnost Centrus oznámila, že očekává další náklady spojené se snížením pracovních sil a další demobilizaci programu. Možná bude nutné úplné uzavření piketonského zařízení a že v důsledku toho vyplynou „další náklady spojené s tímto uzavřením a vrácením zařízení v souladu s požadavky amerického regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission na základě pronájmu s ministerstvem DOE,“ dodala společnost.

Viceprezident společnosti Centrus Steve Penrod řekl: „Zatímco jsme samozřejmě zklamáni rozhodnutím značně zmenšit americký pokročilý program centrifug, vážíme si uznání laboratoří za to, že technologie byly skutečně prokázány během posledních dvou let tvrdé práce v Piketonu.“ Dále dodal, „Budeme pracovat s laboratoří a kongresem na ochraně co nejvíce klíčových schopností programu jak jen to bude možné, takže technologie zůstane připravena k nasazení, když ji americká vláda vyzve pro národní bezpečnostní účely.“

Daniel Poneman, prezident a generální ředitel společnosti Centrus, uvedl: „V nadcházejících týdnech prozkoumáme možnosti k ochraně technologie a našich pracovníků v Ohiu, jejichž odbornost, kreativita a odhodlání představuje neocenitelný přínos pro národ.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..