Saudská Arábie a Jižní Korea podepsaly dne 2. září dohody na podporu jejich spolupráce ve vývoji reaktorů SMART.

smartkorea2
Reaktor SMART (zdroj: nextbigfuture.com)

Dokumenty byly podepsány v Rijádu jihokorejským výzkumným institutem Korea Atomic Energy Research Institute (KAERI), který reaktory SMART vyvíjí, a saudskoarabskou organizací King Abdullah City for Atomic and Renewable Energy (KA-CARE). Podpisu dohod se zúčastnil také prezident organizace KA-CARE Hashi Abdullah Yamani.

Podepsané dohody následují memorandum o porozumění, které obě země podepsaly 3. března letošního roku. Cílem memoranda byla společná podpora reaktoru SMART na mezinárodním trhu. Memorandum bylo podepsáno v návaznosti na mezivládní dohodu o zavedení a rozvoji mírového využívání jaderné energetiky. Tato dohoda byla podepsána v roce 2011.

Nově podepsané dohody patří do většího celku, který zahrnuje spolupráci a společný vývoj designu navrhovaného reaktoru SMART, uvedla organizace KA-CARE.

Design reaktoru SMART je považován za jeden z nejmodernějších designů čtvrté generace jaderných reaktorů, prohlásila organizace KA-CARE.

Tlakovodní reaktor SMART disponuje tepelným výkonem 330 MW. Konstrukce reaktoru zahrnuje integrované parogenerátory a pokročilé vyspělé prvky. Blok s tímto reaktorem může být použit pro výrobu elektřiny (elektrický výkon by pak dosahoval více než 100 MW), nebo pro tepelné aplikace jako je například odsolování mořské vody. Životnost reaktoru se očekává 60 let a měl by fungovat na tříletém palivovém cyklu. Zatímco základní design reaktoru je již dokončen, další vývoj byl pozdržen absencí objednávky referenčního bloku. Standardní schválení návrhu od korejského regulačního úřadu obdržel reaktor v polovině roku 2012, výzkumný institut KAERI tak plánuje v roce 2017 zahájit stavbu demonstračního bloku s tímto reaktorem.

Organizace KA-CARE zdůraznila význam spolupráce mezi oběma státy na vytvoření patřičných lidských zdrojů v Saudské Arábii prostřednictvím technologického transferu z Jižní Koreje.

Spolupráce obou států je podle organizace KA-CARE „ujištěním o důležitosti využívání alternativních zdrojů elektřiny a odsolování mořské vody prostřednictvím atomové energie a obnovitelných zdrojů. Využívání nových zdrojů elektřiny má zachovat zbývající fosilní zdroje pro budoucí generace, pro export a pro průmysl.“ Spolupráce také pomůže přilákat do Saudské Arábie investice a pracovní příležitosti prostřednictvím lokalizace zakázek při rozvoji alternativních zdrojů elektřiny, uvedla organizace.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..