Projektové práce na ruském rychlém sodíkem chlazeném reaktoru BN-1200 o výkonu 1200 MWe by měly být dokončeny do konce roku 2016. Oznámil to Vijčeslav Perčukov, zástupce generálního ředitele pro řízení inovací ruské státní jaderné korporace Rosatom.

jaderná energie - Ruský rychlý reaktor BN-1200 by mohl být dokončen už v roce 2025 - Ve světě () 1
Schéma tlakové nádoby reaktoru BN-1200. (Zdroj: IAEA.org)

Technická řešení pro projekt reaktoru BN-1200 jsou ve fázi ekonomického vyhodnocení, avšak k provedení řádné analýzy bude nutné mít k dispozici údaje o ekonomické charakteristice provozu menšího reaktoru BN-800, uvedl. Ten má být v blízké budoucnosti uveden do provozu ve čtvrtém bloku Bělojarské jaderné elektrárny. K vytvoření řádné analýzy budou rovněž potřeba informace o produkci paliva typu MOX v závodu MCC a o produkci hustého nitridového paliva v zařízení SCC.

Perčukov dále uvedl, že v konstrukci aktivní zóny reaktoru BN-1200 byly provedeny zásadní změny. Reaktor tak nebude používat pouze jaderné palivo typu MOX ale také nitridové palivo, které vylepší charakteristiky reaktoru. Po dokončení ekonomického vyhodnocení by mohlo být přijato rozhodnutí o výstavbě prvního bloku s reaktorem BN-1200, uvedl Perčukov. Čistě z technického hlediska by první blok s reaktorem BN-1200 mohl být dokončen už v roce 2025, což je o pět let dříve, než se původně plánovalo, prohlásil.

Dále dodal, že reaktor BN-1200 by měl být v oblasti nákladů na vyrobenou elektřinu konkurenceschopný po celou dobu své životnosti, a to nejen vůči reaktorům VVER-TOI (nejmodernější ruský design tlakovodního reaktoru), ale také vůči plynovým elektrárnám. Výstavba reaktoru BN-1200 bude financována s využitím finančních prostředků jaderné společnosti Rosenergoatom, konkrétně z jejího investičního programu, řekl Perčukov. Plán ruského energetického mixu pro rok 2030 s nasazením jaderného bloku s reaktorem typu BN-1200 už počítá.

Zdroj: Nuclear Engineering International

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..