Společnost Izhorskije Zavody, která je součástí ruské skupiny OMZ, dokončila hlavní cirkulační čerpadla pro čtvrtý blok čínské jaderné elektrárny Tchien-wan (pinyin: Tianwan) v provincii Ťiang-su (pinyin: Jiangsu). Dvě hlavní cirkulační čerpadla již byla na staveniště elektrárny odeslána, zatímco další dvě budou odeslána na podzim letošního roku. V rámci kontraktu podepsaného v roce 2010 má společnost Izhorskije Zavody vyrobit zařízení primárního okruhu pro třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Tchien-wan, které v sobě obsahují reaktory VVER-1000 podle projektu AES-91. Výstavba čtvrtého bloku jaderné elektrárny Tchien-wan začala v září roku 2013. Všechny čtyři bloky elektrárny obsahují reaktory ruské konstrukce VVER-1000, přičemž první dva bloky jsou již v komerčním provozu, zatímco bloky tři a čtyři jsou ve výstavbě.

34_big
Jaderná elektrárna Tchien-wan (zdroj: wikimapia.org)

Do dnešního dne společnost Izhorskije Zavody závody vyrobila a odeslala základní vybavení třetího bloku elektrárny včetně tlakové nádoby reaktoru, kompenzátoru objemu, hlavních cirkulačních čerpadel, zařízení pro dozor a komponent hlavního cirkulačního potrubí.

Zařízení na jadernou elektrárnu Tchien-wan dodává také ruská strojařská společnost ZiO-Podolsk, která je dceřinou společností ruské státní jaderné korporace Rosatom. Společnost ZiO-Podolsk již vyrobila a na konci srpna následně odeslala supresní komoru (část kompenzátoru objemu) a s ní související komponenty pro čtvrtý blok elektrárny. Toto zařízení vážící 15 tun je vyrobeno z chromniklové oceli a jeho životnost je plánovaná na 40 let.

Na začátku srpna společnost ZiO-Podolsk odeslala na staveniště čtvrtého bloku elektrárny také dva kolektory parogenerátorů. Kolektory budou následně přivařeny na horní stranu pouzder horizontálně orientovaných parogenerátorů. Kolektory shromažďují páru z parogenerátorů, která je následně přivedena na turbíny v sekundárním nejaderném okruhu elektrárny. Dva parogenerátory pro čtvrtý blok již společnost na staveniště elektrárny odeslala. Pro třetí blok byly všechny čtyři parogenerátory vyrobeny a dodány v roce 2014. Každý z parogenerátorů s označením PGV-1000M váží 378 tun a má provozní životnost 40 let.

Zdroj: Nuclear Engineering international

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..