Ruská státní jaderná korporace Rosatom brzy představí ruské vládě svoji zprávu k federálnímu cílovému programu (federal target program – FTP) na jadernou a radiační bezpečnost pro období 2016-2025, uvedl generální ředitel Rosatomu Sergej Kirienko společně s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem během jejich společné schůzky ze dne 18. září. I přes snížení státního financování o 8,4 miliard rublů se Rosatomu podařilo předchozí FTP plán jaderné a radiační bezpečnosti pro období 2008-2015 více než splnit, prohlásil Kirienko.

Medvedev-Kirienko September 2015 - 460 (Rosatom)
Schůzka Kirienka a Medveděva (zdroj: World Nuclear News)

Dne 21. září vydal Rosatom přepis jejich jednání.

Medveděv se zeptal Kirienka na množství dohodnutých zakázek pro Rosatom. „Tento údaj je velmi důležitý, zvlášť nyní, kdy je ruská ekonomika v turbulentním stavu,“ uvedl Medveděv.

Kirienko oznámil, že se Rosatomu podařilo za posledních několik let zvýšit množství dojednaných zakázek na 5,5 násobek. Nyní tak má společnost zakázky na výstavbu celkem 30 jaderných bloků ve 12 zemích. „Nechtěl bych to zakřiknout, ale zároveň jsme v současnosti uprostřed jednání s dalšími pěti státy, kde bychom mohli vybudovat dalších více než 10 jaderných bloků,“ dodal.

Celková hodnota zakázek Rosatomu nyní dosahuje 300 miliard dolarů a neustále roste, prohlásil. Výstavba každého dalšího jaderného bloku má hodnotu 5 miliard dolarů.

Během generální konference Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která se konala minulý týden ve Vídni, Rosatom jednal se současnými i potenciálním partnery, kteří projevili zájem o ruské jaderné technologie. Podle něj tento zájem v poslední době dokonce stoupá. „Může to znít neskromně, ale holou pravdou je, že Rosatom je v současném jaderném průmyslu jednou z vedoucích společností. V posledních letech jsme neztratili ani jeden tendr,“ prohlásil Kirienko.

Důležitost těchto zakázek přesahuje za 7-10 let nutných pro výstavbu nového jaderného bloku, neboť Rosatom garantuje svoje služby po celou šedesátiletou životnost. „V praxi se však bude životnost těchto nových bloků blížit spíše ke 100 letům,“ dodal. Další služby, které Rosatom zajišťuje, zahrnují dodávky jaderného paliva a nakonec i vyřazení jaderných bloků z provozu a nakládání z použitým jaderným palivem.

Medveděv se na schůzce rovněž zeptal, jestli by měla ruská vláda přijmout nějaké kroky na podporu Rosatomu. Kirienko na to odpověděl: „ V současné době žádné takovéto kroky nejsou potřeba. V tuto chvíli máme dobře rozjetý program vývoje jaderné energetiky, díky kterému jsme poskytli mnoho příležitostí pro průmysl. Na počátku jsme byli schopni vyprodukovat jeden set zařízení jaderného bloku za rok, nyní jich můžeme s využitím národní průmyslové kapacity vyprodukovat až sedm. Nejdůležitější však je, že jsme dokázali na domácích trzích udržet konkurenci a v některých případech ji dokonce i vybudovat, což nám umožňuje udržet nízké náklady.“

Podle Kirienka by se v blízké budoucnosti vláda měla zaměřit na rozšíření programu FTP v oblasti jaderné a radiační bezpečnosti. „Ruský jaderný průmysl v příštím týdnu oslaví své 70. výročí a za tu dobu nashromáždil poměrně velké množství znalostí a zkušeností, přičemž mnoho z nich pochází z vojenského vývoje v minulosti,“ řekl.

Při schůzce Kirienko zdůraznil význam uvedení do provozu suchého skladu použitého jaderného paliva v Mining and Chemical Combine (MCC) v Krasnojarsku. Kirienko oznámil, že do dnešního dne bylo do tohoto úložiště přesunuto téměř 30 000 použitých palivových souborů z ruských jaderných elektráren. Tímto krokem byla dramaticky zvýšena bezpečnost a spolehlivost skladování použitého jaderného paliva. Následně dodal: „Dále jsme dekontaminovali a revitalizovali 2,7 milionů metrů čtverečních kontaminovaných oblastí, což je o jeden milion více, než nám uložil minulý plán FTP.“

Kirienko na schůzce také nastínil snížení nákladů na nakládání s použitým jaderným palivem. Například náklady na odvoz použitého jaderného paliva z jaderných elektráren se snížily na třetinu. Příští týden bude Rosatom poprvé testovat ruské jaderné palivo typu MOX. Uvedl, že dohoda mezi Ruskem a USA na likvidaci přebytečného plutonia tak již nebude potřeba.

„Výstavbu závodů na výrobu jaderného paliva typu MOX zahájily Rusko i USA. Američané během posledních osmi let na vybudování těchto zařízení utratili 7,7 miliard dolarů, avšak na počátku minulého týdne americký kongres oznámil, že na neurčito tento program zastavuje. Rusko v minulých dvou a půl letech vybudovalo a zprovoznilo závod na výrobu jaderného paliva typu MOX za 136 milionů dolarů.“

Kirienko odkazoval na projekt amerického Ministerstva energetiky v lokalitě Savannah River v Jižní Karolíně. Projekt měl za cíl přetvořit již nepotřebné plutonium z jaderných zbraní na jaderné palivo pro komerční energetické reaktory.

Generální ředitel společnosti MCC dne 10. září pro server World Nuclear News uvedl, že jejich zařízení na výrobu jaderného paliva MOX zvýší svoji produkci z 20 palivových souborů v roce 2015 na 400 palivových souborů v roce 2017. Tyto palivové soubory budou prvním jaderným palivem pro rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je instalován ve čtvrtém bloku Bělojarské jaderné elektrárny v okrese Sverdlovsk.

Centralizovaný suchý sklad použitého jaderného paliva z ruských reaktorů RBMK-1000 je v Mining and Chemical Combine v Krasnojarsku v provozu již února 2012.

Během první etapy bude zařízení použito k uskladnění 8129 tun použitého jaderného paliva z reaktorů RBMK ze tří jaderných elektráren: Leningrad, Kursk a Smolensk. Použité palivo z těchto elektráren je v současné době uskladněno ve vodou naplněných bazénech v areálu elektráren, avšak jejich kapacita je již téměř naplněna.

V pozdějších fázích bude v zařízení také uskladněno jaderné palivo z reaktorů VVER z jaderných elektráren Balakovo, Kalinin, Novovoroněž a Rostov. Použité palivové soubory z těchto elektráren již byly odeslány do Železnogorsku na uskladnění ve vodních bazénech. Zařízení v MCC má na délku kolem 270 metrů, 35 metrů na šířku a jeho výška dosahuje 40 metrů. Nakonec by v něm mělo být uskladněno 38 000 tun použitého jaderného paliva z reaktorů typu RBMK a VVER.

Úplné uvedení komplexu pro suché skladování jaderného paliva v MCC do provozu je naplánováno ještě na tento rok. Po plném zprovoznění do něho budou sváženy použité palivové soubory z reaktorů VVER-1000 a v budoucnosti by do komplexu mohli použité jaderné palivo ukládat také zahraniční zákazníci, uvedl Gavrilov.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

2 Comments

    Jednou z výhod Rosatomu oproti konkurenci je to, že se zabývá celým spektrem jaderného sektoru od těžby uranu, přes vývoj a výrobu jaderného paliva, výstavbu a provoz jaderných elektráren až po jejich vyřazování z provozu a nákládání s jaderným odpadem, takže jejich zkušenosti jsou přeci jen větší. Další výhodou, a myslím že pro nás jako Česko tou největší, je spolupráce s naším průmyslem. Sice doby, kdy jsme byli schopni postavit téměř celou elektrárnu jsou už pryč, ale stále tu máme šikovné lidi, a tak výroba některých zajimavých komponent pro případné nové bloky by měla zůstat v Česku. Tohle nám Rosatom oproti Westinghousu nebo Arevě nabízí v největší míře…

    Úspěchy a celkový potenciál Rosatomu je nesporný. U korporace je obdivuhodné, že všechny svoje zakázky plní v termínu i v rámci rozpočtu. Zda je pro úspěšnou realizaci projektů klíčová její metodika Multi-D, nebo rozsáhlé zkušenosti v oboru – těžko říci, nicméně když si připomeneme například třetí blok JE Rostov, který byl spuštěn o 8 měsíců před plánovaným termínem, výsledky mluví jasně. A spolupráce s českými firmami? Tu považuji za přínosnou a měla by být maximálně podporována.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..