V době, kdy se společnost EDF blíží ke konečnému investičnímu rozhodnutí kolem výstavby britské jaderné elektrárny Hinkley Point C, její generální ředitel Vincent de Rivaz prohlásil, že Hinkley Point C bude obsahovat „tu správnou technologii, za správnou cenu a ve správný čas.“

Jak se finální investiční rozhodnutí blíží, různé přezkumy projektu jsou přirozeně četnější, uvedl 15. září ředitel Rivaz na návštěvě jaderné elektrárny Dungeness v Kentu, kterou vlastní společnost EDF. „Projekt elektrárny je pod drobnohledem ze strany vlády, parlamentu, Evropské komise, regulačního úřadu, našich zaměstnanců, dodavatelů, našich zákazníků, partnerů a mnoha dalších zúčastněných stran. Takováto pozornost nám pomohla vylepšit naše plány a přivést celý projekt až k finálnímu investičnímu rozhodnutí.“
Ředitel EDF poznamenal, že analýza projektu byla vykonána prostřednictvím „přísného a vyčerpávajícího souboru procesů, který zabral velkou část z předchozích deseti let“. Rivaz dále dodal: „Přezkumné procesy byly vedeny zodpovědnými a schopnými lidmi, kteří došli k názoru, že je to investice, kterou Velká Británie potřebuje a která je založena na dobré dohodě a silném projektu.“
Dohoda z října roku 2013 mezi britskou vládou a společností EDF stanovuje, že vláda doplatí společnosti EDF rozdíl mezi tržní a dohodnutou cenou z jaderné elektrárny Hinkley Point C, pokud bude tržní cena nižší než ta dohodnutá. Dohodnutá cena je stanovena na 151,6 dolarů za MWh, přičemž v případě výstavby dalšího jaderného bloku v lokalitě Sizewell bude tato stanovená cena snížena na 146,72 dolarů. Pokud bude tržní cena vyšší než dohodnutá cena, společnost EDF doplatí rozdíl britské vládě.
„Někteří kritici této dohody porovnávají dohodnutou cenu s aktuální tržní cenou elektřiny, avšak dnešní ceny nejsou relevantní s cenou elektřiny, která bude v době fungování jaderné elektrárny Hinkley Point C v nadcházejících desetiletích. Dnešní energetický trh závisí na fosilních palivech a na stárnoucích elektrárnách. Náš projekt zajistí, že na nich Velká Británie nebude muset v budoucnosti záviset,“ uvedl.
Dále dodal: „Události s krátkodobým dopadem nezměnily dlouhodobé poslání, na kterém je projekt založen a podle kterého je dohodnutá cena spravedlivě stanovena. Tržní ceny jsou dnes podobné těm, jaké byly před dvěma lety, kdy se stanovila a schválila dohodnutá cena elektřiny z Hinkley Point C.“
Podle ředitele EDF se jedná o obrovský projekt a podle jeho slov také o dobrý obchod, který je „cenově dostupný a spravedlivý“.
Bloky v jaderné elektrárně Hinkley point C mají být pátým a šestým blokem s reaktorem typu EPR na světě.
„Je pravda, že při výstavbě jaderné elektrárny Flamanville se stejnou technologií došlo k určitým zpožděním, avšak zkušenosti, které jsme nabrali zde a při výstavbě čínské jaderné elektrárny Tchaj-šan (zdroj: Taishan), budou při výstavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C nesmírně cenné. Při výstavbě britské jaderné elektrárny už bude náš design stabilní. Nyní jsme si již jistí, co budeme budovat ještě před samotnou výstavbou. Naše zkušenosti zajistí, že technologie reaktoru EPR, která v současnosti prochází dětským a poněkud náročným obdobím, dospěje do fáze, kdy Británii a dalším eventuálním zájemcům bude moci poskytnout svůj plný potenciál,“ prohlásil ředitel EDF.
Podotknul, že mnoho dalších infrastrukturních projektů v Británii – jako například železniční projekt Crossrail, tunel pod Lamanšským průlivem, nebo terminál číslo 5 na letišti Heathrow – čelilo ve finálních stádiích vývoje také vlně skepse. „Z mého pohledu je to velká škoda. Britská infrastruktura by dnes byla mnohem slabší, kdyby místní vláda dovolila zdejším pochybovačům a váhavcům vykolejit tyto projekty,“ upozornil ředitel Rivaz.
„Každopádně projekt jaderné elektrárny Hinkley Point C bude dokončen v rámci stanoveného časového harmonogramu. Ne rychleji, ne pomaleji,“ uvedl. „Jakmile bude elektrárna dostavena, bude velmi vítaná. Během několika málo let totiž Velká Británie bude elektrárnu Hinkley Point C potřebovat a nyní jsme na dobré cestě elektrárnu doručit ve chvíli, kdy tato doba nastane.“
Zdroj: World Nuclear News