V ruském výzkumném ústavu NIIAR 11. září 2015 proběhla slavnostní ceremonie u příležitosti odlití prvního betonu do základů budovy pro víceúčelový rychlý výzkumný reaktor MBIR. Jde o projekt státní korporace pro jadernou energii Rosatom na významné rozšíření výzkumu technologií pro pokročilé jaderné reaktory.

MBIR_2015-09_prvni_beton_10__rosatom_w
Mix přiváží beton pro základy hlavní budovy reaktoru MBIR. (Zdroj: Rosatom)

Stavební povolení obdržel výzkumný ústav NIIAR, který spadá pod společnost Nauka i inovacii patřící do Rosatomu, dne 8. května 2015 s platností na 10 let. Generální dodavatel Uralenergostroj již na staveništi dokončil přípravné práce. Po zahájení betonáže základů reaktorové budovy byly zahájeny práce na samotné výstavbě reaktoru MBIR, která má být podle plánu dokončena v roce 2020.

Reaktor MBIR má nahradit stávající rychlý výzkumný reaktor BOR-60, který byl postaven před bezmála půlstoletím a který je od svého spuštění úspěšně provozován v ústavu NIIAR. Uvedením reaktoru MBIR do provozu budou významně rozšířeny schopnosti ruského jaderného průmyslu a položeny technologické základy mezinárodního výzkumného centra při tomto reaktoru.

„Nejde o obyčejnou událost, ale o událost s velmi symbolickým podtextem. Ústav NIIAR tímto oživuje své prvenství nejen v Rusku, ale na celém světě. Vedení Rosatomu si již před dlouhou dobou uvědomilo, že reaktor MBIR není důležitý jen pro Rusko, ale jeho význam sahá až k celosvětové energetické budoucnosti. Jsem přesvědčen, že úspěšně dokončíme stavbu reaktoru MBIR a budeme moci oslavit spuštění nejvýkonnějšího rychlého reaktoru na světě,“ řekl u této příležitosti Vjačeslav Peršukov, náměstek generálního ředitele Rosatomu pro inovace.

MBIR_2015-09_prvni_beton_06__rosatom_w
Alexander Tuzov během slavnostní ceremonie. (Zdroj: Rosatom)

„Reaktor MBIR je nejvýkonnější mezi rychlými výzkumnými reaktory světa, ať už jde o provozované, projektované nebo již odstavené zařízení. Jeho spuštění otevře novou stránku v historii našeho ústavu, rozšíří spektrum experimentů v této oblasti a bude představovat základ pro plánované mezinárodní centrum pro výzkum v oblasti udržitelného rozvoje jaderné energetiky,“ sdělil generální ředitel ústavu NIIAR Alexander Tuzov.

Projektování a stavba reaktoru MBIR probíhá v rámci federálního programu Jaderné energetické technologie nové generace pro roky 2010 až 2015 a výhled na období do roku 2020. Díky svým unikátním technickým vlastnostem bude na reaktoru MBIR řešena široká škála současných výzkumných úkolů v oblasti dlouhodobého rozvoje mírového využívání jaderné energie a uzavírání palivového cyklu a také zde budou testovány nové technologie výroby radioizotopů pro lékařství i pro průmysl.

MBIR_2015-09_prvni_beton_04__rosatom_w
Příprava betonářské ocele, která bude vyztužovat základy. (Zdroj: Rosatom)

K víceúčelovému výzkumnému zařízení patří nejen samotný reaktor MBIR, ale také komplexní systém vědeckých přístrojů, které budou umožňovat výzkum nových typů jaderného paliva pro pokročilé typy reaktorů, konstrukční materiály a různé typy chladicích látek.

Práce při prvním lití betonu do základů budov reaktoru MBIR zabezpečil generální projektant tohoto víceúčelového výzkumného reaktoru, projekční ústav Atomprojekt. V současnosti tato společnost dokončuje dokumentaci, podle níž budou vyrobeny jednotlivé komponenty včetně reaktorové nádoby.

Na reaktoru MBIR se podílejí také české firmy. V roce 2013 předala společnost EGP Invest, s. r. o., projekt strojovny pro tento reaktor podle kontraktu v hodnotě 65 milionů korun. Spolupráce mezi EGP Invest a projekčním ústavem Atomprojekt byla o rok později dále rozšířena o oblast radioaktivních odpadů. O účast při realizaci projektu MBIR mají zájem i další české společnosti.

 

MBIR_2015-09_prvni_beton_02__rosatom_w
Celkový pohled na staveniště reaktoru MBIR. (Zdroj: Rosatom)

Projekt MBIR bude víceúčelový výzkumný rychlý reaktor, který se staví na pozemku Vědeckovýzkumného ústavu jaderných reaktorů v Dimitrovgradě a jehož uvedení do provozu je plánováno na roku 2019. Celková cena projektu činí 16,4 miliardy rublů (přibližně 10,2 miliardy korun). Po uvedení do provozu se tento reaktor o tepelném výkonu 150 MWt stane nejvýkonnějším výzkumným reaktorem ve světovém měřítku (pro srovnání český výzkumný reaktor LVR-15 v Řeži má výkon 10 MW).

Podle údajů Mezinárodní agentury pro atomovou energii je dnes po celém světě provozováno cca 240 výzkumných reaktorů. Dalších cca 360 výzkumných reaktorů již bylo vyřazeno z provozu. Největší počet provozovaných jaderných výzkumných reaktorů na světě je v Rusku (62), následují Spojené státy (54), Japonsko (18), Francie (15), Německo (14) a Čína (13). V České republice existují tři neenergetické reaktory – dva výzkumné v ÚJV Řež a jeden školní reaktor na ČVUT v Praze.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

2 Comments

    Je vidět, že v Rusku jsou peníze, znalosti i politická podpora nejen pro rychlé reaktory, ale pro jadernou energetiku jako celek. Zkušenosti s nejdéle provozovaných rychlých reaktorů BN-600 a z nové výkonnější varianty BN-800 v Bělojarské jaderné elektrárně nyní doplní o velký výzkumný rychlý reaktor… Myslím, že v této oblasti s takovýmto nasazením brzy všem zainteresovaným státům v rychlých reaktorech utečou. Hlavně jsem rád, že se na tom budou podílet i české firmy, neboť tohle je pro ně neskutečná příležitost jak získat neocenitelné zkušenosti a jméno ve světě.

    Skutečnost, že Rusko drží prvenství v počtu provozovaných jaderných výzkumných reaktorů na světě, je nezpochybnitelná. Nepřekvapuje mě fakt, že jeden z mála výzkumných rychlých reaktorů na světě bude fungovat rovněž v tomto státě. Spolupráci s českou společností EGP Invest, s. r. o. vnímám velmi kladně a doufám v to, že se do výstavby výzkumného reaktoru MBIR zapojí po dohodě s Rosatomem i další naše firmy. Každá zahraniční spolupráce, obzvlášť na takto významných projektech, je pro český průmysl velmi přínosná.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..