Energetici dne 3. září odstavili ve 20:00 hodin první blok Jaderné elektrárny Temelín. Zatím není jasné, jak dlouho bude blok mimo provoz. Důvodem je oprava zpětné klapky na potrubí, které se nachází v nejaderné části elektrárny. Tyto informace sdělil ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták. V JE Temelín přitom teprve minulý týden skončila plánovaná odstávka prvního výrobního bloku, která trvala celkem 47 dní.

RJA1a6c3f_05_2003ETE_letecky_4veze
JE Temelín (zdroj: technet.idnes.cz)

Mluvčí uvedl: „Rozsah, a tedy i časovou náročnost opravy, bude možné určit po vychlazení bloku. Dřív se na zařízení nedá začít pracovat. Řádově se odstávka bude pohybovat ve dnech.“ Dále dodal, že v každém případě se jedná o provozní záležitost, která se projeví ve výrobních výsledcích.

Zpětná klapka na potrubí napájecí vody slouží k tomu, aby zabránila zpětnému proudění vody v technologii. Během provozu je otevřená, zavřela by se v případě, kdyby přestala proudit voda do parogenerátoru. Každý blok obsahuje osm zpětných klapek. Druhý blok podle slov mluvčího Svitáka pracuje v provozu na plném výkonu.

Elektrárna ve středu 2. září dosáhla svého dosud nejvyššího výkonu následně po skončení rozsáhlé modernizace obou výrobních bloků, díky které došlo ke zvýšení původního projektového výkonu o 196 megawatt – z 1962 MW na 2158 MW. Od noci z 28. na 29. srpna pracovali po odstávkách poprvé souběžně a naplno v obou výrobních blocích modernizované turbíny.

Mluvčí také uvedl: „Dosažení plného výkonu na stav zpětné klapky v žádném případě nemá vliv.“ Druhý blok JE Temelín v letošním roce nedodával elektrickou energii do sítě po několik týdnů. Odstávka tohoto bloku začala 17. dubna, ale nečekaně dlouho se protáhla, a to kvůli opravám v nejaderné části. Na plný výkon blok najel dne 19. srpna. Toto prodloužení způsobilo, že v létě byly oba bloky odstaveny souběžně – celkem na neplánovaných 27 dnů.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..