Během včerejšího podvečera nastartoval provozní personál Jaderné elektrárny Temelín reaktor prvního bloku, který byl na začátku měsíce odstaven z důvodu opravy na sekundárním okruhu. Operátoři připojili blok k přenosové soustavě po dosažení 50% výkonu na reaktoru. Této hodnoty reaktor dosáhnul v noci na dnešek. ČTK sdělil tyto informace mluvčí JE Temelín Marek Sviták.

KIM39d490_PEJ04_CZECH_PLANT_JAPAN_0314_11
JE Temelín (zdroj: byznys.lidovky.cz)

Provozní personál nastartoval reaktor prvního bloku v neděli v 17:15 hodin. Odstávka prvního bloku byla zahájena dne 3. září kvůli opravě zpětné klapky na potrubí v nejaderné části elektrárny. Druhý výrobní blok JE Temelín byl energetiky odstaven během noci na pátek, a to kvůli poruše. Tento blok podstoupil kontroly, ze kterých vyplynulo, že rotor turbogenerátoru je podle všech parametrů zcela v pořádku. Oprava druhého výrobního bloku bude spočívat ve výměně břitu olejového těsnění ložiska turbogenerátoru. Podle plánu by měla odstávka trvat 14 dní.

V pátek nastala v České republice situace, kdy bylo nutné nějaký čas dovážet elektřinu ze zahraničí. Elektrickou energii totiž kvůli odstávce nevyráběla ani uhelná Elektrárna Chvaletice. V této elektrárně byla obnovena výroba v jednom bloku ze čtyř během soboty.

Jaderná elektrárna Temelín zahájila výrobu elektřiny v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. V letošním roce zatím vyrobila 8,8 milionů MWh elektrické energie. JE Temelín letos vzhledem k prodlouženým a neplánovaným odstávkám nepřekoná dosud nejvyšší roční výrobu elektřiny. Té elektrárna dosáhla v roce 2012 a činila 15,3 miliardy kilowatthodin.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..