Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová má jasno, podle ní dojde v nepříliš vzdálené budoucnosti k dostavbě obou českých jaderných elektráren. Svůj názor vyjádřila dne 18. září na diskusi, která pojednávala o budoucnosti jádra v Česku. Pořadatelem diskuze byl týdeník Ekonom a Institut pro veřejnou diskusi. Do konce příští roku má být ze strany ministerstva průmyslu představen konkrétní způsob výstavby nových bloků v JE Temelín i JE Dukovany.

JW39cdc0_drabova
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová (zdroj: idnes.cz)

Předsedkyně Drábová dne 18. září uvedla: „Nemám sice křišťálovou kouli, ale můj odhad je, že tak do deseti let uvidíme v Dukovanech a Temelíně podobné obrázky, jako jsme viděli zhruba před 20 lety při stavbě jaderné elektrárny Temelín.“

Podle názoru předsedkyně nyní celá Evropa včetně České republiky spoléhá na to, že z hlediska energetiky došlo k infrastrukturnímu zajištění předchozími generacemi. Drábová dodala: „Díky tomu zatím nemáme žádné vážné starosti. Otázkou je, co ale zanecháme těm, co přijdou po nás. A pokud máme něco začít dělat, tak moc možností nemáme.“

V červnu letošního roku schválila česká vláda Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Podle tohoto plánu je z pohledu státu žádoucí zahájit přípravu výstavby jednoho výrobního bloku v JE Dukovany a jednoho nového bloku v JE Temelín, a to neodkladně. Počítá se i s možností rozšíření na dva bloky v obou jaderných elektrárnách. Zbývá ale dořešit otázka financování této výstavby nových bloků.

Přijatý materiál počítá se třemi základními variantami financování výstavby. Nejvíce preferovanou variantou ze strany státu je podle plánu investice prostřednictvím stávajícího majitele a provozovatele jaderných elektráren – energetické skupiny ČEZ, popřípadě její dceřiné společnosti. Za nejpravděpodobnější scénář označil několikrát právě variantu výstavby pod vedením nové dceřiné společnosti skupiny ČEZ i ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Tuto variantu podpořil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) při návštěvě dukovanské elektrárny v květnu letošního roku. Podle dřívějších vyjádření politiků zřejmě přijde na řadu jako první výstavba nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) prosazuje, aby tato výstavba byla hrazena samotnou společností ČEZ.

František Kotrba, mluvčí ministerstva průmyslu, dne 18. září sdělil ČTK, že na plán, který je již schválený, bude navazovat předložení studie. Ta již bude obsahovat konkrétní způsob výstavby nových jaderných bloků v Česku. Podle mluvčího bude studie také pojednávat o vybraném obchodně investičním modelu výstavby nových bloků, a také o dalších nutných krocích pro zajištění výstavby. Na závěr dodal: „Tato studie by měla být vládě ČR předložena do konce příštího roku.“

Skupina ČEZ v loňském dubnu zrušila tendr na dostavbu dalších dvou výrobních bloků Jaderné elektrárny Temelín. Jako hlavní důvod uvedla neposkytnutí státní garance tehdejší vládou. Původně se odhadovalo, že stavba nových bloků bude dokončena v roce 2025 a náklady dostavby se budou pohybovat v rozmezí 200-300 miliard korun.

Výstavba každého nového jaderného bloku v Česku bude stát podle vyjádření Daniela Beneše, generálního ředitele skupiny ČEZ, z června letošního roku pro ČTK řádově 120-150 miliard korun. I generální ředitel připustil, že zřejmě jako první bude vyhlášen tendr na výstavbu jednoho nového bloku v JE Dukovany.

Jaderné zdroje v současné době zajišťují asi třetinu vyrobené elektrické energie v Česku. Podle optimalizovaného scénáře schváleného v letošním roce prostřednictvím Státní energetické koncepce se počítá s tím, že podíl jaderné energetiky ve státním mixu se bude do budoucna zvyšovat. Podle materiálu má v roce 2050 jaderná energetika zajišťovat 50 % vyrobené elektřiny v ČR.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..