V případě, že se italská energetická společnost Enel neshodne s českou skupinou Energetický a průmyslový holding (EPH), je připravena pokračovat v jednáních o koupi podílu v podniku Slovenské elektrárne (SE) slovenská rafinerie Slovnaft. Dnes tuto informaci sdělil novinářům generální ředitel rafinerie Slovnaft Oszkár Világi.

Enel loga skuska 2 RGB
Logo společnosti SE (zdroj: www.prumysldnes.cz)

Firma Enel vlastní ve společnosti SE, která je největším výrobcem elektrické energie na Slovensku, 66 % akcií. Enel v srpnu letošního roku oznámil, že byla zahájena exkluzivní jednání o prodeji jejího podílu se skupinou EPH. Také rafinerie Slovnaft z maďarské skupiny MOL v konsorciu s maďarskou státní energetickou skupinou MVM projevila dříve o tyto akcie zájem.

Világi prohlásil: „Čekáme, jak jednání dopadnou. Pokud by jednání dopadla méně úspěšně pro EPH, samozřejmě jsme připraveni pokračovat v jednáních (s Enelem).“ Zda je Slovnaft připraven vylepšit nabídku za akcie v podniku SE však generální ředitel, neuvedl.

Prodej poloviny svého podílu v SE skupině EPH společnost Enel podle svého vyjádření očekává ještě letos. Zbývající akcie mají být podle plánu prodány ihned, jakmile budou dokončeny dva nové bloky v jaderné elektrárně Mochovce nacházející se na jihu Slovenska. Posouvání termínů dokončení a navýšení nákladů na dobudování této jaderné elektrárny bylo důvodem, proč se společnost Enel dostala do sporu se slovenskou vládou. Vláda drží v SE 34 % akcií.

Italská firma má v plánu prodat majetek za zhruba pět miliard euro (135 miliard Kč), prodej podílu v SE je jeho součástí.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..