Pokud bude Jaderná elektrárna Dukovany fungovat do konce své životnosti a následně začnou fungovat nové jaderné bloky, nebude stát potřebovat uhlí pod Horním Jiřetínem. Tuto informaci uvedl v České televizi ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Ministr si však myslí, že zatím není jasné, zda budou tyto předpoklady splněny.

jezeri
Důl u Horního Jiřetína (zdroj: www.diahelp.cz)

Ministr Mládek sdělil, že podle stávajících předpokladů schválená aktualizace Státní energetické koncepce (SEK) počítá s tím, že uhlí pod Horním Jiřetínem nebude potřeba. Nicméně pod jednou podmínkou: „Za předpokladu, že budou naplněny ty plány SEK, to znamená, že elektrárna Dukovany bude fungovat do konce své životnosti, do roku 2037 (…) a že tam postavíme nové bloky, aby plynule navázaly na ty bloky, které budou odstaveny. Pokud se toto podaří splnit tak nemusíme bourat Horní Jiřetín,“ prohlásil ministr. Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) se kloní k prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí u dolu Bílina. U dolu ČSA je podle jeho názoru řada nezodpovězených otázek. Premiér Sobotka si myslí, že by vláda měla o věci rozhodnout do konce letošního roku. Tato tvrzení prohlásil minulý týden po jednání s ředitelem Severočeských dolů Ivem Pěgřímkem.

Ministr Mládek si myslí, že téma limitů by se na jednání vlády mohlo dostat v listopadu či prosinci. Na výjezdním zasedání v Ústeckém kraji během října se k němu ministři pravděpodobně nedostanou. O limitech má jednat také tripartita. Premiér Sobotka požaduje, aby vláda definitivně rozhodla do konce tohoto roku. Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje ještě v tomto roce prolomení limitů na dole Bílina, a to především kvůli potřebě teplárenství. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) nebude uhlí z lomu ČSA potřeba, a to pokud bude pokračovat rozvoj jaderné energetiky v našem státě. Z tohoto důvodu navrhuje ministerstvo znovuotevření otázky prolomení limitů na dole ČSA až v roce 2020.

Na dole ČSA těží uhlí společnost Severní energetická. Proti prolomení limitů zde dlouhodobě protestují ekologové a převážná část obyvatel Horního Jiřetína a dalších obcí, které se kvůli případné těžbě nechtějí vzdát svých domovů. Prolomení vedle společnosti Severní energetická podporují i horníci a odboráři. Jejich hlavním argumentem je možná ztráta pracovních míst.

Svaz průmyslu a dopravy ČR před týdnem vyzval vládu, aby rychle rozhodla ohledně využití hnědého uhlí ze severočeských lomů Bílina a ČSA.

Zdroj: ČTK

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..