Rusko začalo se studenými a horkými testy na prvním bloku jaderné elektrárny Novovoroněž II. Studené testy zahrnují zkoušky funkčnosti čtyř hlavních cirkulačních čerpadel a všech podpůrných systémů. Po dokončení studených testů budou následovat horké zkoušky, které zahrnují zahřátí chladiva reaktoru na provozní teplotu. Kromě toho budou provedeny také testy reaktorových bezpečnostních systémů v plném rozsahu. Před zavezením jaderného paliva do reaktoru bude muset ještě proběhnout konečná revize hlavního zařízení reaktoru. První kritičnosti by se na bloku mělo podle plánů dosáhnout na konci letošního roku.

KLT-40S
Ukázka vnitřního uspořádání jaderné elektrárny Akademik Lomonosov a jejího připojení k místní infrastruktuře. (zdroj: vetrovec.blog.idnes.cz)

Jaderná elektrárna Novovoroněž II je demonstračním projektem ruského designu AES-2006, který v sobě zahrnuje tlakovodní reaktory VVER-1200 navržené společností Gidropress. Tyto reaktory evolučně vycházejí z reaktorů VVER-1000. V prvním bloku tak bude nasazen reaktor VVER-1200/392M o výkonu 1114 MWe, který se řadí do generace III+. Výstavba prvního bloku elektrárny začala v červnu roku 2008, druhý blok se staví od července roku 2009. Jaderná elektrárna Novovoroněž II sousedí s jadernou elektrárnou Novovoroněž, která obsahuje celkem pět bloků, ze kterých jsou tři v komerčním provozu a dva se vyřazují.

Podle společnosti NIAEP-ASE-AEP, která je hlavním dodavatelem projektu, byla v lokalitě elektrárny Novovoroněž II v rámci příprav na zavezení paliva posílena bezpečnost. Ochranka elektrárny tak převzala odpovědnost za ostrahu zařízení elektrárny. Zajištění podpory vojenského personálu na uzavření perimetru kolem stavěné jaderné elektrárny je běžnou praxí před zavezením jaderného paliva do reaktoru, uvedla strojírenská společnost NIAEP, která je dceřinou firmou ruské státní jaderné korporace Rosatom. Zabezpečení komplexu zahrnuje hranice elektrárny s kontrolními stanovišti a centrální velitelské stanoviště stráží a bezpečnostního personálu.

Velkého pokroku bylo dosaženo také na čtvrtém bloku jaderné elektrárny Rostov, kde byly nedávno dokončeny tlakové zkoušky parogenerátorů. Během testů byla v sekci pro úpravu vody zahřáta čistá voda, která byla následně dodána do primárního a sekundárního okruhu parogenerátorů prostřednictvím specializovaného potrubí. Parogenerátor se postupně zahřál na zkušební teplotu a následně byl v jeho smyčkách navyšován tlak. Teplotní a tlakové údaje byly měřeny pomocí instalovaných termočlánků a tenzometrů. Následně byl tlak snížen na provozní hodnotu a provedena byla vizuální kontrola všech svarů a těsnění. Následovat budou vakuové zkoušky a zkoušky vířivými proudy teplosměnných trubek parogenerátorů. Čtvrtý blok jaderné elektrárny Rostov má podle plánů do provozu vstoupit v roce 2017.

Ruská státní jaderná korporace Rosatom také začala s přípravou posádky pro plovoucí jadernou elektrárnu Akademik Lomonosov. Příprava posádky začne s výcvikem týmu 17 lidí, kteří budou přímo zodpovědní za provoz jaderných reaktorů. Tým nyní čeká teoretický i praktický tréning. Celkově se bude posádka plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov sestávat ze 78 členů.

Plavidlo o výtlaku 21 000 tun, které se nyní staví v loděnicích Baltského závodu, bude disponovat dvěma reaktory ruské konstrukce typu KLT-40S, každý s výkonem 35 MWe. Do provozu má plovoucí jaderná elektrárna vstoupit v září roku 2016. Kotvit bude v Peveku na severovýchodě autonomní oblasti Čukotka, kde nahradí stárnoucí jadernou elektrárnu Bilibino a tepelnou elektrárnu Chaun. Tendr na výstavbu potřebné pobřežní infrastruktury vypsala společnost Rosenergoatom v červnu letošního roku. Federálně dotovaný projekt na vybudování pobřežní infrastruktury pro plovoucí jadernou elektrárnu v Peveku má hodnotu 92 milionů dolarů.

Podle Sergeje Zavijalova, vedoucího ředitelství pro výstavbu a provoz plovoucích jaderných elektráren společnosti Rosenergoatom, bude druhá plovoucí jaderná elektrárna postavena a připravena pro uvedení do provozu v roce 2030. Dokončení této elektrárny bude nezbytné k zajištění nepřetržitých dodávek elektřiny a tepla pro region v době, kdy plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov bude podstupovat první údržbu a výměnu paliva.

Předpokládá se, že druhá plovoucí jaderná elektrárna bude postavena rychleji a levněji než ta první. „Doba výstavby by měla být zredukována o 40 %,“ uvedl Zavijalov.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

2 Comments

    Rusko je jedním z mála dodavatelů jaderných elektráren, které staví své projekty včas a v rámci rozpočtu. Svoji roli na tom bude mít i metodika Multi-D, která zahrnuje velmi detailní 3D model elektrárny propojený s jednotnými databázemi a která dokáže zkrátit dobu výstavby o pětinu. Jedním z příkladů co tato metodika dokáže je právě jaderná elektrárna Rostov. Rusové prý chtějí Multi-D zavádět u všech nových výstaveb jaderných bloků, tedy potenciálně i těch českých.

    Schopnosti Ruska v oblasti jaderné energetiky jsou na vynikající úrovni. Korporace Rosatom patří mezi velmi solidní společnosti, dodržuje stanovené termíny i rozpočet, což nebývá u firem v oblasti jaderné energetiky vždy zvykem. Souhlasím s druhým komentářem, metodika Multi-D je rozhodně klíčová pro úspěšnou realizaci projektů. U jmenované JE Rostov byl třetí blok spuštěn dokonce o 8 měsíců dříve, což je výborný výsledek. Jedná se o podobný typ reaktorů, který byl nabízen pro naši jihočeskou Jadernou elektrárnu Temelín, výsledky Rosatomu jsou ukázkou toho, že lze tento typ stavět efektivně a včas.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..