Britská vláda dnes oznámila podporu pro plánovanou jadernou elektrárnu Hinkley Point C, která dosahuje 2 miliard liber. Elektrárna Hinkley Point C se má stát první budovanou jadernou elektrárnou ve Velké Británii za posledních 20 let. Záruka rovněž dláždí cestu pro čínské investice v britském jaderném průmyslu.

Hinckley Point C CGI - 460 (EDF Energy)
Vizualizace plánovaných bloků v Hinkley Point C (zdroj: World Nuclear News)

Garance byly vyhlášeny britským ministrem financí Georgem Osbornem během pětidenní návštěvy Číny při příležitosti sedmého britsko-čínského ekonomického a finančního dialogu, který se koná v Pekingu. Garance budou poskytovány útvarem britského ministerstva financí Infrastructure UK, který pracuje v oblasti britských dlouhodobých infrastrukturních priorit, přičemž zajišťuje investice pro soukromý sektor.

Evropská komise v říjnu minulého roku schválila státní podporu pro projekt jaderné elektrárny Hinkley Point C. Schválení se vztahuje i na nedávno oznámené počáteční vládní garance ve výši 2 miliard liber. Vláda uvedla: „Další prostředky budou k dispozici v případě, že společnost EDF splní určité podmínky. Další prostředky rovněž podléhají pouze rozhodnutí britské vlády.“

Ve svém prohlášení společnost EDF uvedla: „Prvotní dohoda je stanovena na výši kolem 2 miliard liber. Dohoda má připravit cestu pro konečné investiční rozhodnutí společnosti EDF za podpory čínských společností China General Nuclear (CGN) a China National Nuclear Corporation (CNNC), které má přijít na řadu ke konci letošního roku.“

Společnost EDF Energy obdržela od společností CNNC a CGN prohlášení o záměru přijmout 30-40% část projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C.

V prohlášení britského ministerstva energetiky bylo uvedeno, že se očekává, že vládní garance otevřou dveře k rozsáhle spolupráci mezi Velkou Británii a Čínou na výstavbě nových jaderných elektráren. Dohoda rovněž posílí práce prováděné v rámci memoranda o porozumění v oblasti spolupráce na palivovém cyklu, které Velká Británie podepsala s Čínou v roce 2014. Toto memorandum má podle britského ministerstva financí potenciál zlepšit britskou odbornost v oblasti nakládání s jadernými odpady a vyřazování jaderných elektráren z provozu. Zároveň by memorandum mělo podle ministerstva podpořit další britský ekonomický růst.

Kromě záruk jaderné elektrárny Hinkley Point C britský ministr financí Osborne oznámil, že Velká Británie a Čína budou spolufinancovat jaderné výzkumné centrum v hodnotě 50 milionů liber se sídlem ve Velké Británii.

Ministr Osborne také ohlásil regionální spolupráci mezi britským hrabstvím Cumbia a čínskou provincií S‘-čchuan (pinyin: Sichuan). Spolupráce má za cíl prohloubení obchodních vztahů mezi čínskou provincií a předním světovým centrem odbornosti na likvidaci jaderných zařízení a nakládání s radioaktivními odpady.

„Dohromady tato oznámení připraví cestu pro prohloubení spolupráce v jaderném sektoru mezi Velkou Británií a Čínou. Díky těmto krokům budou moci britské společnosti vstoupit na čínský rapidně se rozvíjející jaderných trh,“ uvedla britská vláda ve svém prohlášení.

Při oznamování státních garancí pro jadernou elektrárnu Hinkley Point C ministr financí Osborne uvedl: „Británie byla domovem prvních civilních jaderných elektráren na světě a já jsem přesvědčen, že by tuto cestu měla razit i nadále. Jsem potěšen, že dnes můžu oznámit záruky pro jadernou elektrárnu Hinkley Point C a že můžu v Číně diskutovat o dalších investicích do britského jaderného průmyslu. Je to další krůček vpřed pro globální vztah mezi Velkou Británií a Čínou – mezi zemí se světově nejstarším civilním jaderným programem a zemí se světově nejrychleji rostoucím jaderným programem.“

Generální ředitel EDF Vincent de Rivaz uvítal prohlášení o garancích, přičemž uvedl: „Ministerské schválení infrastrukturních garancí je jasným znamením závazku britské vlády vybudovat jadernou elektrárnu Hinkley Point C. Odhodlání britské vlády pro obnovu infrastruktury a přilákaní investic jsou demonstrovány právě těmito dobrými zprávami. Je to také další krok směrem k finálnímu investičnímu rozhodnutí o projektu, který přinese spolehlivou a cenově dostupnou nízko-emisní elektřinu v následujících desetiletích. Vítáme britskou podporu na průmyslovou účast společností EDF a našich čínských partnerů.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..