Plzeňský výrobce turbín pro energetiku – společnost Doosan Škoda Power – aktuálně v Plzni opravuje část statoru turbíny druhého výrobního bloku Jaderné elektrárny Temelín. Zpětná instalace by měla podle plánu proběhnout ve čtvrtek. Specialisté společnosti Doosan během víkendu zjišťovali stav turbíny. Rozhodli, že po jejím dochlazení je třeba provést opravu pevné části statoru – takzvanou olejovou vložku. Tyto informace sdělilo dne 15. září vedením firmy ČTK.

SPI1b320f_temelin_rotor
Vysokotlaká část turbíny jaderné elektrárny Temelín (zdroj: ekonomika.idnes.cz)

Turbína byla podle slov výrobce odstavena kvůli kontaktu rotoru s pevnou částí statoru. Plzeňská společnost Doosan se k opravě vyjádřila takto: „Kvůli velkým vzájemným fázovým posunům harmonických funkcí proudu a napětí došlo u druhého bloku jaderné elektrárny k zapnutí tlumivky, která slouží ke kompenzaci záporného jalového výkonu. To mělo za následek krátkodobé zvýšení vibrací, které se přenesly také do uzlu mezi turbínou a generátorem.“

Od přenosové soustavy byl druhý blok kvůli poruše odstaven v noci z minulého čtvrtka na pátek. První výrobní blok byl mimo provoz během 3.-14. září, a to kvůli opravě zpětné klapky na potrubí v nejaderné části elektrárny.

V pátek odstávku druhého bloku komentoval mluvčí elektrárny Marek Sviták takto: „Důvodem odstávky bylo zvýšené chvění turbogenerátoru v nejaderné části elektrárny po zapnutí tlumivky, zařízení, které reguluje napětí v síti v rozvodné stanici Kočín. Zvýšené hodnoty chvění zaznamenalo několik čidel. Chybu v měření tak operátoři vyloučili a turbínu odstavili.“ Očekává se, že výroba elektrické energie bude obnovena příští týden.

Jaderná elektrárna Temelín je v současné době největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svou produkcí pokrývá asi 25 % spotřeby. JE Temelín dosáhla 2. září svého dosud nejvyššího výkonu, a to díky dokončené rozsáhlé modernizaci obou bloků. Původní projektovaný výkon elektrárny se zvýšil z 1962 na 2158 megawattů, tj. o 196 MW. Nové turbíny pro oba výrobní bloky dodala společnost Doosan. Od 28. srpna po odstávkách poprvé souběžně a naplno pracovaly modernizované turbíny v prvním i druhém bloku JE Temelín.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová uvedla, že si nemyslí, že je mezi aktuálními problémy elektrárny a zvyšováním výkonu nějaká souvislost. Prohlásila: „Naopak, až se modernizované turbíny pořádně zajedou, tak by měly být spolehlivější než původní varianta.“ Podle jejího názoru problém spočívá spíše v dodavatelských firmách, neboť jejich kvalita a technická kompetence mírně klesá.

JE Temelín zahájila výrobu elektrické energie v prosinci 2000. Elektrárna v letošním roce kvůli prodlouženým a neplánovaným odstávkám nepřekoná dosud nejvyšší roční výrobu elektřiny, které dosáhla v roce 2012 a činila15,3 miliardy kWh.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..