Neplánovaná odstávka druhého výrobního bloku JE Dukovany se asi protáhne o několik dnů, a to kvůli opravě parogenerátoru. Tuto informaci sdělil dne 25. září ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Jaderné elektrárně Dukovany od minulého týdne probíhá mimořádná odstávka dvou bloků, jejich důvodem jsou kontroly svárů. Původně se očekávalo, že budou oba mimo provoz asi čtyři týdny. Další blok JE Dukovany byl podle plánu odstaven na konci srpna, aby mohla být provedena pravidelná údržba. V důsledku odstávek klesly dodávky elektrické energie z Dukovan na 25 %.

DMK3af1e5_130105_4295209
Jaderná elektrárna Dukovany (zdroj: idnes.cz)

Podle slov mluvčího nyní ČEZ provede u druhého výrobního bloku navíc opravu parogenerátoru původně naplánovanou na nadcházející rok. Opravu komentoval takto: „Když už máme odstaveno, tak to rovnou děláme.“ Dále sdělil, že přesné termíny ukončení mimořádných odstávek ještě stanoveny nebyly.

Výkon Jaderné elektrárny Dukovany činí 2 000 MWe. Za plného provozu kryje 20 % celkové české spotřeby elektřiny. Druhý výrobní blok byl odstaven během noci ze 17. na 18. září. O den později přestal dodávat elektřinu do sítě rovněž třetí blok JE Dukovany. Mluvčí elektrárny tehdy prohlásil, že je nutné zkontrolovat sváry v těchto blocích, neboť se ukázalo, že některé ze starších rentgenových snímků mají horší čitelnost, z toho důvodu jsou pořizovány snímky nové.

První výrobní blok dukovanského komplexu byl odstaven v rámci ročního harmonogramu. Plánovaná doba odstávky byla určena na dva měsíce, s obnovením dodávek elektrické energie se počítá na konci října.

Jaderná elektrárna Dukovany zahájila svůj provoz před třiceti lety. První blok byl spuštěn v roce 1985. Poslední čtvrtý blok pak v roce 1987. Za celou historii elektrárny jsou tři ze čtyř bloků najednou zastaveny poprvé. Skupina ČEZ potřebuje v letošním roce získat nové povolení pro provoz prvního bloku JE Dukovany. Do konce příštího roku pak musí získat licenci pro provoz druhého výrobního bloku. Zbývající dva bloky mají současné povolení k provozu platné do 31. prosince 2017.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

    Je podivné odstavení 2 bloku jen tak neplanovaně.To vypada na něco většího,než jen na kontrolu svaru.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..