Společnost Kyushu Electric Power doufá, že k obnovení komerčního provozu prvního bloku jaderné elektrárny Sendai v prefektuře Kagošima dojde dne 10. září.

p1-w1-sendai-plant-b-20140314
JE Sendai (zdroj: www.snipview.com)

Konečná inspekce v probíhající sérii kontrol japonského regulačního úřadu Nuclear Regulation Authority je naplánovaná na 10. září, a pokud nebudou nalezeny žádné problémy, reaktor bude moci okamžitě obnovit komerční provoz. Maximální povolená doba nepřerušovaného komerčního provozu reaktoru je nastavena na 13 měsíců, což znamená, že pokud nenastanou žádné větší problémy, první blok jaderné elektrárny Sendai může bez přerušení pracovat až do října roku 2016.

První blok jaderné elektrárny Sendai je prvním japonským blokem, kterému byl umožněn restart poté, co v reakci na nehodu v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči byly zavedeny nové regulační požadavky. Reaktor byl spuštěn dne 11. srpna. Po deseti dnech provozu ale musela společnost Kyushu Electric zastavit práce na postupném zvyšování výkonu poté, co bylo zjištěno poškození některých chladících trubiček kondenzátoru. Představitelé společnosti uvedli, že bylo poškozeno 5 ze zhruba 26 000 úzkých trubiček, které vedou kondenzátorem chladicí mořskou vodu. Při incidentu uniklo do kondenzátoru kolem 470 litrů mořské vody.

Předpokládá se, že trubičky byly v kondenzátoru poškozeny za přičinění vysoké teploty a tlaku. Představitelé společnosti uvedli, že poškozené části byly naposledy zkontrolovány v roce 2006. Kontrolní postupy byly následně přezkoumány a přetvořeny, aby probíhaly častější kontroly tohoto zařízení. Vyměněny byly jak poškozené trubičky, tak i trubičky v blízkosti těch poškozených, aby se předešlo dalšímu úniku mořské vody do kondenzátoru. V okamžiku výměny byl výkon bloku omezen na 75 % nominálního výkonu.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..