Strojírenské podniky založily novou Alianci české energetiky. Sdružení tvoří více než desítka firem. Jejich cílem je zvýšení šancí členů v zahraničních výběrových řízeních, a to především v oblasti jaderné energetiky. Tyto informace sdělil novinářům dne 22. září generální ředitel společnosti Škoda Praha Peter Bodnár, lídr nového uskupení významných hráčů odvětví.

Šéf společnosti Škoda Praha, dceřiného podniku skupiny ČEZ, uvedl: „Aliance bude partnerem pro velké zahraniční firmy v dodávkách pro výstavbu zejména jaderných elektráren.“ Mezi nejbližší obchodní příležitosti řadí generální ředitel Bodnár dodávky pro elektrárny v Turecku, Jordánsku, Maďarsku, Finsku. Samozřejmě počítá i s plánovanou dostavbou jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech.
Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, jež byl vládou schválen v červnu letošního roku, vznik podobného sdružení průmyslových podniků doporučil. Iniciativa tak vychází přímo z tohoto doporučení. Aliance zahrnuje mimo Škody Praha také strojírenské společnosti: Alta, Doosan Škoda Power, Sigma Group, MSA, Modřany Power, Vítkovice Holding, I.B.C. Praha, Královopolská RIA, ZAT, ZVVZ Group, Škoda JS, Elektro Kroměříž a OSC.
Ustavující schůze, která se konala dne 22. září, se zúčastnil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Premiér se ke vzniku aliance postavil kladně, vyjádřil se k věci takto: „Aliance energetických firem, která sdružuje 13 předních českých strojírenských společností, bude pro vládu jedním z důležitých partnerů v dalším rozvoji českého strojírenství, při vytváření nových míst i zvyšování konkurenceschopnosti firem.“
Beneš, ředitel skupiny ČEZ, dodal: „Věřím tomu, že tento počin napomůže tomu, že budeme mít silný strojírenský průmysl, který bude základem českého hospodářství.“
I nadále bude k úkolům aliance patřit předávání informací mezi vládou a průmyslem. Také se bude účastnit na vyhodnocení Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky. Tento dokument navazuje na aktualizovanou Státní energetickou koncepci a vyjadřuje snahu české vlády o neodkladné zahájení přípravy výstavby – a to konkrétně jednoho jaderného bloku v Jaderné elektrárně Dukovany a jednoho bloku v Jaderné elektrárně Temelín (s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách).
Zdroj: ČTK
2 Comments
Hlavně doufám, že nově vzniklá Aliance nebude příliš plýtvat silami na západních trzích a zaměří se raději na trhy, kde o nás je zájem a kde máme velký potenciál. V současné době konkrétně jaderný průmysl vede východ; Čína, Rusko, Indie, Spojené arabské emiráty … tady všude jsou obrovské možnosti pro další růst a tyto země o nás určitě zájem mít budou, protože v jaderném průmyslu se pohybujeme již 60 let a za tu dobu máme mnoho zkušeností. Již nyní máme poměrně širokou spolupráci s Ruskem, na které by se určitě dalo dále budovat ku prospěchu obou stran.
Je dobře, že se české firmy v návaznosti na doporučení spojily v Alianci, podle mého názoru by se měly snažit využít každé možnosti spolupráce. Nejvíce takových možností můžeme očekávat tam, kde již nějaká spolupráce proběhla a naše firmy se zde osvědčily. Otázkou je, jak dopadnou jednání o nových blocích v našich českých jaderných elektrárnách. Uvidíme, zda bude domluvena spolupráce s ruskou korporací Rosatom, nicméně po viditelných výsledcích si myslím, že právě Rosatom by byl vhodnou volbou. Svoje projekty plní včas a v rámci stanoveného rozpočtu, což ne každá společnost bere jako samozřejmost. Myslím, že si v našem státě nemůžeme dovolit, aby se výstavba nových bloků opozdila, nebo se nějak výrazně prodražila.