Strojírenské podniky založily novou Alianci české energetiky. Sdružení tvoří více než desítka firem. Jejich cílem je zvýšení šancí členů v zahraničních výběrových řízeních, a to především v oblasti jaderné energetiky. Tyto informace sdělil novinářům dne 22. září generální ředitel společnosti Škoda Praha Peter Bodnár, lídr nového uskupení významných hráčů odvětví.

image.ashx
Ustanovující schůze Aliance české energetiky (zdroj: parlamentnilisty.cz)

Šéf společnosti Škoda Praha, dceřiného podniku skupiny ČEZ, uvedl: „Aliance bude partnerem pro velké zahraniční firmy v dodávkách pro výstavbu zejména jaderných elektráren.“ Mezi nejbližší obchodní příležitosti řadí generální ředitel Bodnár dodávky pro elektrárny v Turecku, Jordánsku, Maďarsku, Finsku. Samozřejmě počítá i s plánovanou dostavbou jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech.

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, jež byl vládou schválen v červnu letošního roku, vznik podobného sdružení průmyslových podniků doporučil. Iniciativa tak vychází přímo z tohoto doporučení. Aliance zahrnuje mimo Škody Praha také strojírenské společnosti: Alta, Doosan Škoda Power, Sigma Group, MSA, Modřany Power, Vítkovice Holding, I.B.C. Praha, Královopolská RIA, ZAT, ZVVZ Group, Škoda JS, Elektro Kroměříž a OSC.

Ustavující schůze, která se konala dne 22. září, se zúčastnil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Premiér se ke vzniku aliance postavil kladně, vyjádřil se k věci takto: „Aliance energetických firem, která sdružuje 13 předních českých strojírenských společností, bude pro vládu jedním z důležitých partnerů v dalším rozvoji českého strojírenství, při vytváření nových míst i zvyšování konkurenceschopnosti firem.“

Beneš, ředitel skupiny ČEZ, dodal: „Věřím tomu, že tento počin napomůže tomu, že budeme mít silný strojírenský průmysl, který bude základem českého hospodářství.“

I nadále bude k úkolům aliance patřit předávání informací mezi vládou a průmyslem. Také se bude účastnit na vyhodnocení Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky. Tento dokument navazuje na aktualizovanou Státní energetickou koncepci a vyjadřuje snahu české vlády o neodkladné zahájení přípravy výstavby – a to konkrétně jednoho jaderného bloku v Jaderné elektrárně Dukovany a jednoho bloku v Jaderné elektrárně Temelín (s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách).

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

2 Comments

    Hlavně doufám, že nově vzniklá Aliance nebude příliš plýtvat silami na západních trzích a zaměří se raději na trhy, kde o nás je zájem a kde máme velký potenciál. V současné době konkrétně jaderný průmysl vede východ; Čína, Rusko, Indie, Spojené arabské emiráty … tady všude jsou obrovské možnosti pro další růst a tyto země o nás určitě zájem mít budou, protože v jaderném průmyslu se pohybujeme již 60 let a za tu dobu máme mnoho zkušeností. Již nyní máme poměrně širokou spolupráci s Ruskem, na které by se určitě dalo dále budovat ku prospěchu obou stran.

    Je dobře, že se české firmy v návaznosti na doporučení spojily v Alianci, podle mého názoru by se měly snažit využít každé možnosti spolupráce. Nejvíce takových možností můžeme očekávat tam, kde již nějaká spolupráce proběhla a naše firmy se zde osvědčily. Otázkou je, jak dopadnou jednání o nových blocích v našich českých jaderných elektrárnách. Uvidíme, zda bude domluvena spolupráce s ruskou korporací Rosatom, nicméně po viditelných výsledcích si myslím, že právě Rosatom by byl vhodnou volbou. Svoje projekty plní včas a v rámci stanoveného rozpočtu, což ne každá společnost bere jako samozřejmost. Myslím, že si v našem státě nemůžeme dovolit, aby se výstavba nových bloků opozdila, nebo se nějak výrazně prodražila.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..