Během noci na dnešek proběhlo odstavení druhého výrobního bloku Jaderné elektrárny Temelín, energetici ho odpojili od přenosové soustavy z důvodu poruchy. Dne 3. září byl přitom neplánovaně odstaven první výrobní blok, a to kvůli opravě zpětné klapky na potrubí, která se nachází v nejaderné části elektrárny. Důvodem odstávky druhého bloku bylo zvýšené chvění turbogenerátoru, také v nejaderné části jihočeské elektrárny. Tyto informace sdělil ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták. Předběžně se počítá, že odstávka druhého bloku bude trvat 14 dnů.

temelin_1
JE Temelín (zdroj: www.kipbrno.cz)

V JE Temelín řešili energetici problémy již v létě, oba bloky byly neplánovaně souběžně odstaveny na 27 dnů. Jaderná elektrárna Temelín je se svým výkonem 2 158 MW v současnosti největším zdrojem výroby elektrické energie v České republice. Svou produkcí pokrývá 20 % české spotřeby.

Mluvčí upřesnil: „Důvodem odstávky bylo zvýšené chvění turbogenerátoru v nejaderné části elektrárny po zapnutí tlumivky, zařízení, které reguluje napětí v síti v rozvodné stanici Kočín. Zvýšené hodnoty chvění zaznamenalo hned několik čidel. Chybu v měření tak operátoři vyloučili a turbínu odstavili.“ Podle jeho slov je nyní reaktor stabilizován na 16% výkonu. Souběžně probíhá příprava kontrol turbogenerátoru, které umožní určení přesné příčiny. Poté bude možné stanovit nadcházející kroky.

U prvního bloku je očekáváno připojení k přenosové soustavě v noci z neděle na pondělí. Zpětné klapky na potrubí napájecí vody v nejaderné části elektrárny jsou již opraveny. Před spuštěním bloku bude provedena tlaková zkouška, na kterou nyní probíhá příprava.

JE Temelín dosáhla ve středu 2. září svého dosud nejvyššího výkonu, a to díky dokončené rozsáhlé modernizaci obou výrobních bloků. Došlo k navýšení jejího původního projektového výkonu z 1 962 na 2 158 megawatt, tedy o 196 MW. Od 28. srpna, kdy byly ukončeny obě odstávky, poprvé souběžně a naplno pracovaly modernizované turbíny obou temelínských bloků.

Jaderná elektrárna Temelín zahájila výrobu elektrické energie v prosinci roku 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v ČR. V letošním roce zatím vyrobila 8,8 milionů MWh elektrické energie. S ohledem na prodloužené a neplánované odstávky JE Temelín letos nepřekoná dosud nejvyšší roční výrobu elektřiny. Svého rekordu dosáhla elektrárna v roce 2012, kdy vyrobila 15,3 miliardy kilowatthodin elektřiny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..