Zakládání paliva do aktivní zóny reaktoru v prvním bloku jaderné elektrárny Fang-čcheng-kang (pinyin: Fangchenggang) v čínské provincii Kuang-si (pinyin: Guangxi) bylo dokončeno dne 6. září. Očekává se, že blok bude spuštěn do konce tohoto roku.

Fangchenggang 1 fuel loading - 460 (CGN)
Operace zakládání paliva do reaktoru (zdroj: World Nuclear News)

Do tlakovodního reaktoru (pressurized water reactor – PWR) typu CPR-1000 bylo založeno celkem 157 palivových souborů. Operace začala od 2. září, kdy elektrárna obdržela od regulačního úřadu National Nuclear Safety Adminstration povolení k zakládání paliva.

Vlastník elektrárny – společnost China General Nuclear (CGN) – poznamenal, že na rozdíl od ostatních jaderných elektráren, které společnost spravuje, zavážecí stroj pro první blok jaderné elektrárny Fang-čcheng-kang byl dodán dceřinou společností China Nuclear Power Technology Research Institute. Je to poprvé, kdy byl tento troj nasazen v praxi. Institut také dodá stroje pro manipulaci s palivem do druhého bloku JE Fang-čcheng-kang a také pro pátý a šestý blok JE Jang-ťiang (pinyin: Yangjiang), které vlastní rovněž společnost CGN.

Jaderná elektrárna Fang-čcheng-kang se nachází blízko vesnice Chung-ša (pinyin: Hongsha) v autonomní oblasti Kuang-si, přibližně 45 kilometrů od hranice s Vietnamem. Po dokončení by v elektrárně mělo pracovat celkem šest jaderných bloků. První a druhý blok obsahují reaktor typu CPR-1000, pro bloky tři a čtyři jsou naplánované evoluční reaktory typu ACPR-1000. Pátý a šestý blok budou typu AP1000. Ve všech blocích elektrárny tak budou nasazeny velké tlakovodní reaktory.

Výstavba prvních dvou bloků jaderné elektrárny Fang-čcheng-kang začala v červenci 2010. První a druhý blok mají naplánované zahájení provozu tento, respektive příští rok.

Elektrárna je z 39 % vlastněna skupinou Guangxi Investment Group a z 61 % společností CGN.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..