Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) schválil průzkum pro úložiště radioaktivního odpadu i v sedmé lokalitě, kterou je Hrádek u Jihlavy. Správa úložišť zde tedy může provést první fázi geologických průzkumných prací. Následně posoudí, zda je toto místo pro hlubinné úložiště vhodné, či nikoliv. ČTK sdělila tyto informace dne 17. září Zuzana Dvořáková ze Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Spolky a obce ze všech sedmi vytipovaných oblastí se již delší dobu pokouší o zastavení procesu. Proti rozhodnutí státních úřadů mají v plánu podat na svoji obranu žaloby.

uloziste
Možná podoba hlubinného úložiště jaderného odpadu (Zdroj: ČT)

Ministr Brabec povolil průzkum v sedmi lokalitách již v říjnu loňského roku. Dotčené obce se však proti jeho rozhodnutí odvolaly. V letošním květnu ministr rozhodl, že mohou být zahájeny průzkumy v těchto lokalitách: Čertovka (Plzeňský a Ústecký kraj), Magdaléna a Čihadlo (Jihočeský kraj), Horka (Kraj Vysočina) a Kraví hora (Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj). Správa úložišť radioaktivních odpadů získala v srpnu další povolení, a to pro Březový potok poblíž Horažďovic (Plzeňský kraj). Nyní obdržela sedmé povolení – pro Hrádek na Vysočině.

Podle SÚRAO jsou geologické průzkumy klíčové k tomu, aby byly objektivně posouzeny a vzájemně srovnány všechny lokality. Vláda by měla dostat v roce 2020 na výběr už pouze dvě vhodná místa pro vybudování úložiště, které bude sloužit pro uskladnění odpadu z jaderných elektráren. Ředitel správy úložišť Jiří Slovák uvedl v tiskové zprávě: „Přípravu na průzkumy zahájíme co nejdříve. V první řadě je nezbytné vytvořit projekt geologických prací, který podrobně popíše veškeré činnosti v rámci průzkumů. Tento projekt bude projednán s obcemi.“

Během první fáze průzkumů bude proveden povrchový odběr vzorků hornin a proběhnou také geofyzikální měření bez zásahů do hloubky. Správa uvedla, že projekt geologicko-průzkumných prací bude obsahovat podrobnou dokumentaci všech činností, které budou v rámci geologických průzkumů provedeny. Během první fáze má být seznam míst, která jsou vhodná pro úložiště, zúžen ze sedmi na čtyři. Dvořáková ze SÚRAO dodala: „Pro další etapu průzkumů, včetně hlubokých vrtů, bude Správa úložišť opět žádat o stanovení průzkumného území.“

Zahájení provozu hlubinného úložiště je očekáváno v roce 2065. Území pro výstavbu úložiště by mělo být definitivně stanoveno do roku 2025. Použité palivo ze šesti jaderných bloků v JE Temelín a JE Dukovany skupina ČEZ ukládá nyní do meziskladů.

Spolky a obce dlouhodobě protestují proti záměru vybudovat v okolí jejich bydlišť úložiště nebezpečného odpadu. Proti rozhodnutí o povolení geologického průzkumu se chtějí bránit u soudu.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..