Podle nedávno vydaných projekcí Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), je světová jaderná kapacita v následujících desetiletích na dobré cestě k dalšímu růstu, avšak pomalejším tempem, než se původně očekávalo.

iaea
Logo MAAE (zdroj: freebeacon.com)

Agentura MAAE vydala již 35. vydání výroční publikace s názvem Energy, Electricity and Nuclear Power Estimates, které popisuje možný vývoj v jaderném sektoru až po rok 2050. Projekce jsou založeny na skutečných statistických datech z informačního systému energetických jaderných reaktorů agentury MAAE a z oddělení OSN pro ekonomické a sociální otázky. Dokument obsahuje projekce pro jednotlivé země, které jsou založeny na národních projekcích dodaných členskými státy agentury OECD Nuclear Energy Agency a na projekcích dalších mezinárodních organizací s přihlédnutím na licenční obnovení, plánované vyřazení jaderných bloků z provozu a předpovídané projekty výstavby nových jaderných bloků. Nasbíraná statistická data jsou poté použita k vytvoření dvou scénářů: nízký scénář, který je popisován jako „konzervativní, ale pravděpodobný“, předpokládá, že současné tržní, technologické a zdrojové trendy zůstanou stejné s výjimkou několika málo změn energetických politik; a vysoký scénář, který předpokládá, že současné tempo růstu ekonomik a energetických potřeb bude i nadále pokračovat.

Nízký scénář agentury MAAE předpokládá, že v roce 2030 dosáhne celosvětová jaderná kapacita hodnoty 385,3 GWe. Vysoký scénář předpovídá nárůst světové jaderné kapacity v roce 2030 na 631,8 GWe, což představuje 68% nárůst oproti roku 2014. Velký rozdíl mezi scénáři je vysvětlován nejistotami v oblasti energetických politik, prodlužování provozních licencí, vyřazování jaderných bloků z provozu a výstavby nových bloků, uvádí agentura MAAE.

Nízké ceny zemního plynu, dotace na obnovitelné zdroje elektřiny, globální finanční krize, zavádění bezpečnostních opatření v reakci na nehodu v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči a zavádění pokročilých technologií jsou všechno faktory, které podle projekcí agentury MAAE budou nejvíce ovlivňovat vývoj jaderné energetiky. Kromě toho, více než polovina ze 438 jaderných bloků na světě je starší než 30 let, tudíž budoucí vyřazení těchto bloků z provozu muselo být do projekcí rovněž započítáno.

Přesto agentura MAAE zůstává přesvědčena, že jaderná energetika bude i nadále udržovat svoji významnou roli ve světových nízkouhlíkových energetických mixech. „Náš nízký scénář ukazuje, že za každý vyřazený jaderný blok bude do roku 2030 někde na světě postaven nový. Podle vysokého scénáře pak světová jaderná kapacita naroste na 1,7 násobek té dnešní,“ uvedl David Shropshire, šéf sekce plánování a ekonomických studií agentury MAAE.

Růst na východě

Regionálně probíhá nejsilnější expanze jaderné energetiky na Dálném východě, a to především v Číně a Jižní Koreji, kde se má celková jaderná kapacita v roce 2030 pohybovat od 131,8 GWe (nízký scénář) po 219 GWe (vysoký scénář), což představuje oproti roku 2014 nárůst vyšší než 87,1 %. Růst jaderné energetiky se také očekává na Blízkém východě. Spojené arabské emiráty nyní staví svoji první jadernou elektrárnu, dalších šest bloků je ve výstavbě v Indii. Také východní Evropa staví nové jaderné bloky, konkrétně v Rusku a Bělorusku.

Naopak největší pokles se očekává v západní Evropě, kde největší vliv sehraje německé rozhodnutí odstavit všechny své jaderné elektrárny v reakci na nehodu v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči. Západní Evropa je jediným regionem na světě, kde má do roku 2030 dojít k poklesu jaderné kapacity podle nízkého i vysokého scénáře. V roce 2030 se má jaderná kapacita západní Evropy pohybovat v rozmezí od 62,7 GWe (nízký scénář) po 112 GWe (vysoký scénář), což představuje pokles v rozmezí 1,5-44,9 % oproti roku 2014, kdy zdejší jaderná kapacita dosahovala 113,7 GWe. Podle nízkého scénáře má dojít k poklesu jaderné kapacity také v Severní Americe z 112,1 GWe v roce 2014 na 92 GWe v roce 2030, avšak vysoký scénář předpokládá nárůst jaderné kapacity v tomto regionu v roce 2030 na hodnotu 139,7 GWe.

Agentura MAAE zdůrazňuje, že její projekce by neměly být brány jako předpovědi, spíš by se na ně mělo pohlížet jako na reprezentativní a možný rozsah růstu jaderné energetiky. „Naše odhady by měly být vnímány jako velmi obecné trendy růstu, jejichž platnost musí být trvale vystavena kritickému hodnocení,“ uvedl Andrij Gritsevskij, energetický analytik agentury MAAE.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..