Expertní tým Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) došel k názoru, že Keňa učinila významný pokrok v přípravách na zavedení jaderné energetiky v zemi.

IAEA Kenya (Van Sickle) 460
Zástupci Keni a MAAE při tiskové konferenci (zdroj: World Nuclear News)

Desetičlenný tým odborníků z agentury MAAE předložil své komentáře k závěrům desetidenní mise Integrated Nuclear Infrastructure Review (INIR), která byla provedena na žádost keňské vlády. Expertní tým předal keňským představitelům také několik návrhů a doporučení, které mají zemi pomoci v dalším rozvoji infrastruktury pro jadernou energetiku.

Keňa je devátou největší ekonomikou v Africe s populací čítající 44 milionů lidí. Keňský vývojový plán známý pod názvem Vision 2030, uznává energetiku jako klíčovou oblast nutnou k dosažení ekonomických, sociálních a politických cílů, které mají v rámci vývojové strategie posunout Keňu mezi nové industrializované země se středním příjmem do roku 2030.

Keňská Národní ekonomická a sociální rada v roce 2010 doporučila, aby Keňa v zájmu splnění rostoucí poptávky po elektrické energii začala do roku 2020 využívat jadernou energetiku. Ve stejném roce keňské Ministerstvo energetiky ustanovilo výbor pro jadernou energetiku, který byl následně transformován do rady Nuclear Electricity Board (KNEB). Tento statutární orgán je pověřen průběžným sledováním vývoje jaderné energetiky v Keni s posláním podpořit spolehlivé a bezpečné využívání jaderných technologií pro udržitelnou výrobu a distribuci elektrické energie.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii hraje aktivní roli v podpoře členských států, které chtějí rozvíjet jadernou infrastrukturu. Dříve v tomto roce generální ředitel MAAE Yukiya Amano prohlásil, že podpora rozvoje jaderné energetiky v Africe je pro tuto ve Vídní sídlící agenturu vysokou prioritou a právě mise INIR je součástí této podpory. Mise tohoto typu umožňují zástupcům jednotlivých zemí prostřednictvím otázek do hloubky prodiskutovat oblast jaderné energetiky s mezinárodními experty – v případě keňské mise INIR to byly experti z Jihoafrické republiky, Španělska a Velké Británie – a se zaměstnanci agentury MAAE. Výsledky mise INIR včetně všech případných doporučení mohou pomoci zástupcům státu vyvinout akční plán pro řešení všech nedostatků a pomoci s vývojem národní jaderné infrastruktury.

Tým odborníků z mise INIR vyzdvihl keňský pokrok v budování, v zapojování zainteresovaných stran a v komplexně provedeném přetvoření infrastrukturních požadavků. „Keňa důkladně zvážila vývoj důležité infrastruktury, která bude zásadní v případě, že se země skutečně rozhodne dále rozvíjet svůj jaderný program,“ uvedl vedoucí mise INIR Jose Bastos.

Oblasti identifikované misí, na které se bude potřeba dále zaměřit, zahrnují zavedení klíčových cílů a požadavků ve vedení jaderného programu a vytvoření potřebného právního a regulačního rámce.

Ochilo Ayacko, výkonný předseda představenstva a generální ředitel rady KNEB, uvítal nálezy mise INIR, přičemž vyzdvihl odhodlání Keni k rozvoji jaderného energetického programu. „Výsledky mise daly Keni důležitý impulz pro postup k dalším fázím rozvoje, navíc keňské vládě ukázaly kvalitní akční rámce a problémy, na které je ještě potřeba se zaměřit,“ prohlásil.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..