Konsorcium vedené společností Westinghouse získalo kontrakt na demontáž tlakové nádoby reaktoru a vnitřního zařízení prvního bloku německé jaderné elektrárny Philippsburg. Blok je trvale odstaven od roku 2011.

Philippsburg plant - 460 (EnBW)
Letecký pohled na jadernou elektrárnu Philippsburg (zdroj: World Nuclear News)

V kontraktu, který vypsala dceřiná firma společnosti Energie Baden-Württemberg (EnBW) – EnBW Kernkraft GmbH (EnKK) – je zahrnuto plánování, výroba potřebné techniky a rozebrání tlakové nádoby reaktoru včetně vnitřního zařízení a obvodových konstrukcí.

Celý rozsah kontraktu bude proveden konsorciem společností Nukem Technologies a GNS (Gesellschaft für Nuklear-Service) pod vedením společnosti Westinghouse.

Práce budou provedeny podle pokynů společnosti EnKK jakmile Ministerstvo životního prostředí, klimatu a energetiky Bádenska-Württemberska schválí licenci na likvidaci elektrárny. Společnost EnKK požádala o licenci na trvalé a konečné vyřazení z provozu prvního bloku jaderné elektrárny Philippsburg a o prvotní povolení k demolici v květnu roku 2013.

Společnost EnBW očekává, že vyřazení z provozu a likvidace bloku s varným reaktorem o výkonu 890 MWe zabere 15-20 let.

Viceprezident společnosti Westinghouse a generální ředitel společnosti Central Europe Norbert Haspel uvedli: „Jsme velmi potěšeni, že naše konsorcium získalo tento kontrakt. Díky naší silné týmové práci jsme vyvinuli zákaznicky orientovaná a optimalizovaná řešení, která efektivně využívají možnosti každého z našich partnerů. Prostřednictvím tohoto kontraktu udržujeme naši plodnou spolupráci se společností EnBW. Na projekt nasadíme bezpečné a ověřené technologie společnosti Westinghouse na práce spojené s likvidací jaderných elektráren.“

První blok jaderné elektrárny Philippsburg, který provozovala společnost EnBW, se řadí mezi starší jaderné bloky, které německá kancléřka Angela Merkelová donutila k trvalému odstavení v reakci na nehodu v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči. Reaktor byl do provozu uveden v roce 1976, přičemž původně měl jeho provoz pokračovat až do roku 2017. Příkaz kancléřky však donutil společnost EnBW blok předčasně vyřadit z provozu. Novější druhý blok jaderné elektrárny Philippsburg sice v současné době stále elektřinu vyrábí, avšak kvůli energetické politice Německa ho v roce 2019 čeká stejný osud jako první blok elektrárny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..