Česká republika musela dne 11. září dovážet 15 hodin elektrickou energii ze zahraničí. Důvodem bylo neplánované úplné odstavení jaderné elektrárny Temelín a tepelné elektrárny ve Chvaleticích. Dovoz mohl být zastaven díky zlepšení situace během pátečního podvečera, kdy je spotřeba elektřiny pravidelně nižší. O této skutečnosti informovala ČTK mluvčí provozovatele přenosové soustavy ČEPS Barbora Peterová. Česko je dlouhodobým exportérem elektřiny, dovoz probíhal zhruba od půlnoci do 15:00 hodin.

KIM39d490_PEJ04_CZECH_PLANT_JAPAN_0314_11
JE Temelín (zdroj: byznys.lidovky.cz)

První blok tepelné elektrárny ve Chvaleticích produkci elektřiny obnovil v noci na dnešek. První ze dvou bloků temelínské jaderné elektrárny by měl být připojen k přenosové soustavě v noci z neděle na pondělí.

Peterová uvedla: „Situaci, která nastala, tj. že by Česko muselo elektřinu dovážet, dlouho nepamatujeme.“ Podle slov mluvčí bylo třeba během 11. září nahradit v přenosové soustavě v některých hodinách více než 1 000 MW výkonu, což je výkon jednoho bloku jihočeské JE Temelín. Dispečeři ČEPS byli proto nuceni požádat u provozovatelů sousedních přenosových soustav o výpomoc. Kolik bude výpomoc pro ČEPS stát, se společnost dozví během několika dnů.

Mluvčí dále sdělila: „Neumíme ani řádově říct, kolik to bude, protože ceny odpovídají aktuálním cenám na trhu.“ Také podotkla, že ČEPS sice uhradí náklady, ale v konečném výsledku ho tato situace nebude stát nic. Peterová dodala: „Náklady zaplatí ti, kteří odchylku způsobili.“ Jadernou elektrárnu Temelín vlastní energetická společnost ČEZ, tepelnou elektrárnu Chvaletice provozuje společnost Severní energetická. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž ČTK řekl, že společnost samozřejmě se zaplacením počítá. Věc komentoval takto: „Na tom, že ten, kdo jde do odchylky, ji hradí, je založen celý systém.“ Kolik ČEZ za výpomoc během 11. září zaplatí, zatím neví.

Druhý výrobní blok JE Temelín byl energetiky odstaven v noci ze čtvrtka na pátek kvůli poruše. Od 3. září je mimo provoz první výrobní blok, a to kvůli opravě zpětné klapky na potrubí v nejaderné části elektrárny. Aktuálně se první blok připravuje na tlakovou zkoušku před svým spuštěním. Peterová na závěr uvedla: „Zprovoznění prvního bloku přispěje ke stabilizaci situace.“ Problémy měla JE Temelín již v létě, neboť zde proběhla souběžná odstávka obou bloků na neplánovaných 27 dnů.

Mimo provoz je kompletně i tepelná elektrárna Chvaletice. Na dvou blocích probíhá dlouho plánovaná oprava, další dva musely být neplánovaně odstaveny kvůli poruše. Generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas sdělil ČTK: „V noci se na jednom bloku objevila netěsnost na tlakovém celku, ve sváru u parní komory. Odstavili jsme ho a opravuje se.“ V pondělí ráno by mohl být blok opět spuštěn do provozu. Poslední čtvrtý blok je odstaven kvůli nánosu strusky v kotli. Nános je nutné odstranit vodním paprskem, nebo mechanicky. Blok měl podle plánů začít pracovat v noci na dnešek.

Česká republika je dlouhodobým exportérem elektrické energie. Podle dat Energetického regulačního úřadu během celého loňského roku činil rozdíl mezi dovezenou a vyvezenou elektřinou 16,3 TWh ve prospěch vyvezené. Jaderná elektrárna Temelín, která je největším zdrojem výroby elektřiny v ČR, dodala loni do sítě 14,95 TWh elektřiny, což je zhruba 25 % celkové spotřeby v Česku.

Tepelná elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi. Svůj provoz zahájila v roce 1979. Její instalovaný výkon je 820 MW. V loňském roce vyrobila 3,12 TWh elektřiny. Na celkové výrobě v Česku se podílí zhruba z 3,5 %.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..