Jaderná elektrárna Dukovany neplánovaně odstaví dva výrobní bloky, a to kvůli kontrole svárů. Mluvčí elektrárny Jiří Bezděk sdělil dnes ČTK, že odstávky potrvají několik týdnů. Podle mluvčího bude jejich průběh záviset na tom, jaké možnosti budou mít dodavatelé a co bude zjištěno během kontrol. Druhý blok JE Dukovany začínají operátoři odpojovat od sítě už dnes. Odstavování třetího bloku zahájí energetici během pátku.

VEM34211c_dukovany
JE Dukovany (zdroj: idnes.cz)

Elektrárna věc komentovala tak, že sváry je nutné zkontrolovat, neboť se ukázalo, že některé její starší rentgenové snímky nejsou dobře čitelné. Společnost ČEZ potřebuje mít dokumentaci v pořádku i z důvodu potřebného získání povolení pro prodloužení provozu dukovanského komplexu. Ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský uvedl: „Do konce měsíce podáváme žádost o prodloužení provozu prvního bloku, proto musíme mít vše důkladně ověřeno.“

Jeden ze čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany je odstaven již od 28. srpna, přepokládá se, že mimo provoz bude téměř do konce října. Produkce elektrárny tak nyní klesne na 25 %. Výkon dukovanské elektrárny činí 2 000 MW. Svojí produkcí pokrývá 20 % celkové spotřeby elektrické energie v České republice.

Současně probíhá i odstávka jednoho z temelínských bloků. Podle společnosti ČEZ tak v Česku bude scházet více než polovina výrobních kapacit jaderných elektráren. Podle dnešního vyjádření mluvčí skupiny ČEZ Barbory Půlpánové však nedostatek elektřiny v ČR nehrozí. V dnešní tiskové zprávě mluvčí prohlásila: „Odstavované bloky Dukovan budou nahrazeny najetím našich dalších zdrojů.“

Provozovatel přenosové soustavy ČEPS uvedl, že výpadek JE Dukovany by neměl způsobit stav, který v ČR nastal minulý pátek. Česko se tehdy ocitlo v situaci, kdy muselo elektřinu dovážet 15 hodin ze zahraničí, a to kvůli neplánovanému úplnému odstavení Jaderné elektrárny Temelín a tepelné elektrárny ve Chvaleticích. Mluvčí ČEPS Barbora Peterová sdělila ČTK: „Odstávka dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany neovlivní provoz české přenosové soustavy. Preventivní kontrola je načasovaná tak, aby neměla dopad na její bilanci.“

První blok dukovanské elektrárny byl koncem srpna odstaven v souladu s ročním harmonogramem. Očekává se, že elektřinu začne znovu dodávat od 26. října. Jak dlouho potrvají právě zahajované odstávky, upřesní skupina ČEZ během následujících dní. Podle prohlášení společnosti bude jejich průběh záviset i na tom, jaké volné kapacity mají nyní dodavatelské firmy. Mluvčí Bezděk uvedl, že pro provedení kontrol je navíc třeba technologii pozvolna vychladit a dále zařízení odizolovat.

U obou mimořádně odstavených bloků budou odborníci ověřovat některé sváry, ke kterým nemá elektrárna dostatečně kvalitní dokumentaci. Podle mluvčího Bezděka budou pořizovány hlavně nové rentgenové snímky svárových spojů jak v jaderné, tak v nejaderné části obou výrobních bloků.

Jaderná elektrárna Dukovany zahájila svůj provoz před 30 lety. První jaderný blok byl spuštěn v roce 1985. Poslední – čtvrtý – byl uveden do provozu v roce 1987. Tři ze čtyř bloků dukovanské elektrárny budou odstaveny zároveň poprvé v historii.

Podle původního projektu by se měl provoz elektrárny chýlit ke svému konci. Skupina ČEZ se však snaží modernizacemi zařízení o její prodloužení alespoň o 20 let. Nyní podá žádost ke Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost o povolení k provozu na nadcházejících deset let. Současná desetiletá licence pro první blok končí 31. prosince letošního roku. Licence společnosti ČEZ pro provoz druhého bloku je platná do konce roku 2016. U zbývajících dvou bloku vyprší současná povolení 31. prosince 2017.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..