Dne 22. září bylo v ranních hodinách v Jaderné elektrárně Temelín zahájeno třídenní havarijní cvičení, a to fiktivním poškozením turbíny a následným požárem následkem tornáda. Mimo zaměstnanců se do cvičení zapojily i složky integrovaného záchranného systému. Cvičení bylo pojmenováno jako Zóna 2015. Jeho účelem je simulace postupu při havárii, jejímž následkem je také únik radioaktivity z ochranné obálky. Tyto informace sdělil novinářům mluvčí jaderné elektrárny Marek Sviták.

1200x900
Fotografie z jednoho z minulých cvičení (zdroj: www.pozary.cz)

Kvůli potřebám nácviku byla JE Temelín odborníky virtuálně uvedena do stavu nejhorší havárie. Ředitelka Bezpečnosti elektráren ČEZ Iva Kubáňová sdělila: „Scénář událostí v Temelíně je záměrně zvolen tak, aby byl důvod pro aktivaci Integrovaného záchranného systému. To znamená, že simulujeme souběh mnoha selhání technologie, který vyústí v únik radioaktivních látek do okolí. V Temelíně děláme maximum pro to, abychom to reálně nikdy nepotřebovali, nicméně i pro tyto případy je potřeba mít nastaven systém. A cvičení pak ověřují jeho funkčnost.“

Jedná se o šesté cvičení z deseti, které se podle plánu letos v objektu JE Temelín koná. Zároveň můžeme tuto akci označit za nejrozsáhlejší, zapojí se do ní přes tisíc lidí. Konec nácviku simulované události proběhne ve čtvrtek.

Jaderná elektrárna Temelín je nejvýkonnějším zdrojem elektrické energie v ČR. Její podíl na krytí domácí spotřeby činí 20 %. Od začátku letošního roku vyrobila elektrárna 8,95 miliardy kWh elektrické energie. Dne 22. září ráno byla opět obnovena činnost druhého výrobního bloku JE Temelín. Blok byl mimo provoz po dobu 11 dní, a to kvůli úpravě břitů olejového těsnění ložiskových stojanů turbogenerátoru nacházejících se v nejaderné části elektrárny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..