Podle Vadima Koinova, vedoucího oddělení informací a vztahů s veřejností pro jaderné elektrárny, ruská statní jaderná korporace Rosatom a ruská vláda projednávají možnost, že by jaderná elektrárna Rostov dodávala elektřinu na Krym.

index
JE Rostov (zdroj: bellona.ru)

Rozhodnutí bude možná přijato poté, co bloky 3 a 4 (oba s reaktory typu VVER-1000/320) Rostovské jaderné elektrárny vstoupí do provozu. Třetí blok elektrárny dosáhl první kritičnosti v listopadu 2014, zkušební provoz zahájil 14. července letošního roku. Vstup do komerčního provozu se očekává ještě v letošním roce. Čtvrtý blok elektrárny by měl být uveden do provozu v roce 2017.

Schvalovací testy třetího bloku již byly dokončeny. Dokončení těchto testů naznačuje konec zkušebního provozu bloku a jeho připravenost na uvedení do komerčního provozu. Blok byl provozován při nominálním výkonu po dobu 15 dnů, během kterého byla testována funkčnost hlavních zařízení a pomocných systémů v režimu základního zatížení.

Společnost Rosatom uvedla, že nyní inspektoři z ruského regulačního úřadu Rostechnadzor pracují na bloku, aby připravili zprávu, která umožní schválení uvedení bloku do komerčního provozu. Na čtvrtém bloku byla instalována kruhová podpěra tlakové nádoby reaktoru. Reaktorová nádoba dorazila na staveniště v červnu letošního roku. Nyní může být vyzdvižena a umístěna do šachty reaktoru. Následně začne instalace hlavního zařízení primárního okruhu.     Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

2 Comments

    Když se podívám, kolik dnešních jaderných projektů končí s obrovským zpožděním a s rozpočtem třeba i třikrát vyšším (například reaktory EPR ve Flamanville a v Olkiluoto) než se plánovalo, přijde mi jaderná elektrárna Rostov, která je stavěna dokonce s osmiměsíčním předstihem) jako celkem vzácný úkaz. Jestli je to zásluha jejich metodiky Multi-D nebo jejich zkušeností (Rosatom v počtu stavěných bloků předstihuje dokonce i Čínu) ať posoudí znalejší, ale na tomto případu je jasně vidět, že elektrárnu jde postavit včas a v rámci rozpočtu. Můžeme jen doufat, že při výběru dodavatele na budoucí bloky v Temelíně a Dukovanech se na tento parametr bude také přihlížet, pro český jaderný průmysl by to byla katastrofa potýkat se s takovými problémy jako ve zmiňovaných elektrárnách Flamanville a v Olkiluoto.

    Doba výstavby a dodržování předem stanovených termínů a podmínek svědčí o spolehlivosti daných společností. Je nezpochybnitelné, že korporace Rosatom si vede v tomto ohledu velmi dobře. Myslím, že její zkušenosti jsou zásadní, ale klíčová je právě jedinečná metodika Multi-D. Úspěchy korporace nejsou jen při výstavbě jaderných elektráren, např. u Južnouralské tepelné elektrárny byla doba výstavby zkrácena o 20 %. Včasná výstavba bloků je velice důležitá. Nedokážu si představit, že by u nás v ČR mělo dojít k několikaletému zpoždění při výstavbě nových bloků v JE Temelín a JE Dukovany. Jaderná energetika se i v našem státě podílí z významné části na energetickém mixu, proto není na místě riskovat a měli bychom v budoucnu spolupracovat pouze s podniky, které jsou spolehlivé a zakázky plní včas.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..